pondělí 15. června 2009

Přítok eur může vyschnout

Protiprávní manévry ministerstva pro místní rozvoj stojí Česko zbytečně stamiliony korun

MONITOROVACÍ SYSTÉM

Vposledních měsících často skloňovaný monitorovací systém nepostradatelný pro čerpání evropských fondů je nutné vyřešit tak, aby ho konečně platil Brusel (EURO 13, 15 a 19/2009). Stále stejnou písničku zpívá v pořadí už třetí ministr pro místní rozvoj, nyní Rostislav Vondruška. Evergreen s nepopulárními dozvuky pro státní rozpočet (dosud kolem 300 milionů korun) se umístil i v programovém prohlášení úřednické vlády. Fakt, že minulé pondělí se protlačil jako mimořádný bod na program Fischerova kabinetu čerstvě pokřtěného Parlamentem, svědčí o vážnosti situace.

AKČNÍ TÁPÁNÍ

Lidovec Cyril Svoboda se při odchodu z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) kasal, jak monitorovací systém zachránil. Odkoupení licence a dohodu o narovnání s dosavadními poskytovateli, firmami Tesco SW a S&T CZ, bratru za 120 milionů korun, označil za první etapu nápravy právní vady z roku 2001, kdy firmy získaly zakázku v rozporu se zákonem. „Právní vady systému ministr Svoboda nevyřešil,“ upravuje slova svého předchůdce Vondruška. Nemyslí si tedy, že peníze, které Svoboda poslal oběma firmám, Brusel ještě někdy proplatí. Bývalé vedení MMR přitom ujišťovalo, že 107 milionů korun vydaných na odkoupení licence půjde z unijních peněz.

Vondruška s ministrem financí Eduardem Janotou jedou v pondělí 15. června žehlit potíže s monitorovacím systémem do Bruselu. Teď už nejde „jen“ o to, že stamiliony korun dosud utracené za celý systém uhradí Česká republika ze svého a unijní pokladníci jí je neproplatí. Vážně hrozí, že Evropská komise nepustí do Česka další eura, a stát navíc bude muset vracet již poskytnuté zálohy na evropské dotace. Při stavu veřejných financí by to pro národní rozpočet byla drtivá rána. Strážce české pokladny proto bude v Bruselu obhajovat neobhajitelné. Ač vyzbrojeni vládním Akčním plánem nebude se snadno vysvětlovat, proč MMR stále odkládá regulérní soutěž na monitorovací systém, která jediná může jednou provždy odstranit letité právní vady, a tím otevřít kohoutek k přítoku eur na financování systému.

NA BRUSELSKÝ KOBEREČEK

„Centrální část systému je funkční a nejsem si jistý, zda musíme vyhlašovat výběrové řízení,“ řekl minulý týden pro týdeník EURO Vondruška. „Jediné, co musíme zajistit, je fungování systému po 31. srpnu, dokdy je s provozovateli podepsána smlouva,“ dodal. Vše spěje k tomu, že MMR využije smlouvy z doby ministra Svobody, která umožňuje protahovat spolupráci s Tesco SW a S&T CZ až do roku 2013. „Že to budeme muset prodloužit, je téměř jisté,“ nepochybuje Vondruška argumentující tím, že nelze ohrozit čerpání fondů. „Napravit právní vadu z doby před osmi lety bude velmi těžké,“ pochopil ministr. Na zadání velké soutěže se prý ale pracuje. „Přizvali jsme právníky a experty na IT. Je to téma, které hýbe úřadem,“ tvrdí Vondruška. Potvrzuje, že ze hry stále nevypadla varianta připojit se k některému z resortů čerpajícímu evropské fondy, který si při zavádění systému vedl zdatněji a velmi pravděpodobně využívá služeb společnosti SAP. Může s tím souviset i to, že SAP stáhla stížnost u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na utajené přidělení zakázky výše uvedeným firmám. „Správní řízení bylo 5. června zastaveno. Stále však probíhají dvě řízení, kde je zadavatelem Centrum pro regionální rozvoj,“ sdělil Filip Vrána z ÚOHS.

Akční plán se i po jeho odsouhlasení vládou snažilo MMR udržet pod pokličkou, než ho představí v Bruselu. Materiál, který má týdeník EURO k dispozici, dává na vybranou: další provoz centrálního systému zajistit utajeným přidělením zakázky v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, zato s jistotou, že EU náklady na systém nikdy neproplatí. Nebo v řádné soutěži pořídit nový systém, popřípadě doplnit současný, ale i tady Akční plán upozorňuje na řadu rizik. A teď, Brusele, raď.

Zdroj: 15.6.2009    Euro    str. 52   Report

Žádné komentáře:

 
Výměna odkazů