Report LN - Peníze z EU jsou v ohrožení kvůli liknavosti odstupujícího ministra Jiřího Čunka
Ministerstvo vypovědělo smlouvu firmě, která spravuje monitorovací systém. Bez něj ale Česko nemůže čerpat peníze z evropských fondů.
PRAHA Do roku 2013 může Česko z Evropy dostat až 700 miliard korun. Podmínkou ale je, že jejich čerpání bude stát průběžně sledovat a kontrolovat. K tomu má sloužit takzvaný monitorovací systém.
Jenže ministr Jiří Čunek vypověděl smlouvu firmě S&T CZ, která se stará o jeho centrální část a zasílání dat do Bruselu. Od ledna tak evropské miliardy pro Česko závisí jen na dobré vůli této firmy. „Na žádost ministerstva se o systém staráme s tím, že ministerstvo situaci intenzivně řeší," řekl LN Jan Hlaváč, mluvčí S&T CZ.
Auditor, ministerstvo financí, to ví. S podáním zprávy do Bruselu ale váhá. Náměstek ministra financí Jan Málek to vysvětluje tím, že ihned po zprávě, že monitorovací systém právně neexistuje, bychom přestali dostávat peníze. „Ministerstvo pro místní rozvoj musí najít řešení v řádu hodin a dní," říká.
Proč ale ministerstvo vůbec vypovídalo smlouvu? „O tom se s vámi nemohu bavit," říká Petr Hartmann, Čunkův podřízený, odpovědný za monitorovací systém. „Každopádně ten systém existuje, funguje a čerpání peněz neohrožuje."
Podle náměstka Málka není vyloučené, že firma situace využije a bude chtít víc peněz než dosud. Monitorovací systém má problémy od samého začátku. Od roku 2001 na něm spolupracují firmy S&T CZ a Tesco SW. První se stará o centrální monitorování a zasílání zpráv do Bruselu. Druhá má na starosti správu žádostí a projektů.
Výběr obou firem byl terčem kritiky. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už před pěti lety konstatoval, že ministerstvo pro místní rozvoj při výběru firmy S&T CZ porušilo zákon. Místo otevřené soutěže totiž ministerstvo (tehdy vedené sociálním demokratem Petrem Lachnitem) oslovilo jen tuto firmu. Vysvětlovalo to tím, že jen ona má licenci na konkrétní software. Antimonopolní úřad ale trval na tom, že systém by mohl stejně dobře fungovat s nějakým jiným softwarem.
Výběr firmy Tesco SW zase, jak uvedly Hospodářské noviny, kritizovala advokátní kancelář Bakeš a partneři, kterou samo ministerstvo požádalo o právní rozbor.
Firma Tesco SW je zajímavá ještě z jednoho důvodu. Patří bratrovi někdejšího místopředsedy ČSSD, primátora Olomouce a novopečeného poslance Martina Tesaříka. Zakázka na monitorovací systém není jediná, která budí pochyby. Například v roce 2005 kritizoval antimonopolní úřad tehdejšího ministra Jiřího Paroubka za jinou zakázku. Tu vyhrála zmíněná firma a soutěž zrušil. Paroubkův úřad tehdy zadal to, co se počítá do nabídkové ceny „neurčitě a netransparentně". Na Tesaříkovu firmu Tesco SW narazil také někdejší ministr zdravotnictví Jiří Kubinyi, když se zabýval zadluženými špitály. Olomoucká fakultní nemocnice si tehdy pořídila počítačový systém za cenu dva až třikrát vyšší, než bylo obvyklé. Systém dodala IBM, Tesco SW bylo subdodavatelem. Nemocnici v inkriminované době šéfoval sociální demokrat Jaroslav Vomáčka.
Vláda už v prosinci 2006 dala ministru za úkol, aby vyhlásil výběrové řízení na nový monitorovací systém. „Vybodli se na to," říká náměstek Málek. „Jinak jsme dnes mohli mít nový, modernější systém."
1. Monitorovací systém umožňuje průběžně sledovat a kontrolovat utrácení evropských peněz. Společnost S&T CZ dodala a spravuje tu část, která slouží pro centrální monitor monitorování a podávání zpráv Evropské komisi. Firma Tesco SW má n na starosti administraci a správu žádostí a projektů.
2. Dobře fungující monitorovací systém je podmínkou pro to, aby Dob Evropa do ČR posílala peníze. V programovacím období 2007 až 2013 může Česko dostat až 700 miliard korun. 3. Za dosavadní monitorovací systém utratilo Česko 250 milionů korun. Na nový monitorovací systém je vyčleněno podstatně víc miliardy korun. 4. Za monitorovací systém odpovídá ministerstvo pro místní rozvoj. Problémy s ním po odchodu Jiřího Čunka m spadnou na nového lidoveckého ministra Cyrila Svobodu. Týkají se také ministra financí Miroslava Kalouska. Právě jeho resort připravuje auditorské zprávy o tom, zda je v Česku vše e v pořádku. Bruselská mise Čunkova podřízeného Petra Hartmanna, který rý tam popsal, co všechno je s monitorovacím systémem v nepořádku, způsobuje problémy jak Kalouskovi, tak Svobodovi.
Zdroj: 19.1.2009 Lidové noviny str. 4 Domov
Žádné komentáře:
Okomentovat