úterý 20. ledna 2009

Pracovní program českého předsednictví Evropa bez bariér

Premiér vlády ČR Mirek Topolánek a vicepremiér Alexandr Vondra . ledna v Praze představili priority a pracovní program českého předsednictví. Klíčovými prioritami budou tři "E": ekonomika energetika a Evropa ve světě. Mottem je "Evropa bez bariér".

Dokument je výsledkem dvou let přípravných prací. Vláda při definici priorit a programu vycházela ze strategických dokumentů EU a závěrů Rad EU i Evropských rad. Spolu s Francií a Švédskem - partnery v předsednickém triu - také připravila společný osmnáctiměsíční program, který je na rok a půl pomyslným jízdním řádem EU. Priority a program českého předsednictví zároveň reagují i na aktuální výzvy, které před Evropskou unií vyvstaly posledních měsících či týdnech.

Priority českého předsednictví

Evropská unie stojí v roce 2009 před řadou závažných výzev a rozhodnutí. V důsledku finanční krize je třeba čelit hrozbě citelného zpomalení hospodářského růstu, či dokonce hospodářského poklesu, se všemi sociálními, politickými a mezinárodními důsledky. Přestože v uplynulých měsících byla přijata rychlá opatření na světové, unijní i na národních úrovních, Evropská unie bude muset věnovat prioritní pozornost řešení tohoto problému i v roce 2009.

Také vývoj bezpečnosti ve světě, zejména v krizových oblastech, skrývá řadu neznámých. V době českého předsednictví se rovněž bude konstituovat nové vedení a priority strategického spojence Evropské unie - USA. Předmětem zvýšené pozornosti budou také postoje dalšího významného partnera - Ruské federace. Tyto nové okolnosti vyvstávají na pozadí dlouhodobých výzev globálního charakteru, které formují podobu současného vzájemně provázaného světa, ať již se jedná o hrozbu změny klimatu, nové trendy v rozložení hospodářské a politické moci ve světě či vývoj stavu mezinárodní bezpečnosti.

Pro efektivní fungování Evropské unie a jejích vnitřních i vnějších politik je neméně důležitá otázka institucionální reformy spojená s osudem ratifikace Lisabonské smlouvy.

Ve vysoce proměnlivém světě 21. století se jako základní předpoklad úspěchu Evropské unie ukazuje její schopnost pružně reagovat na aktuální problémy a plně využívat vlastního hospodářského, kulturního a lidského potenciálu. S tímto vědomím Česká republika spojila již od začátku příprav své předsednictví se symbolickým mottem „Evropa bez bariér". Evropa bez vnitřních ekonomických, kulturních a hodnotových bariér pro občany, podnikatele a ekonomické subjekty. Evropa otevřená světu, nikoli však bezbranná vůči nelegálním aktivitám a útokům. Toto motto nabývá ve světle současného vývoje, závěrů listopadového summitu G20 i závěrů prosincové Evropské rady 2008 aktuálního významu. V rámci současného úsilí o stabilizaci unijních ekonomik je především třeba se vyhnout nadbytečné regulaci a zvýšené míře protekcionismu. Evropská unie nesmí rezignovat za cenu krátkodobých stabilizačních opatření na své strategické cíle.

Motto „Evropa bez bariér" má i politický a historický význam. Rok 2009 je rokem významných výročí - především dvacátého výročí pádu „železné opony" a pátého výročí historicky největšího rozšíření Evropské unie - která připomenou úspěšný projekt znovusjednocování Evropy.

Pouze ekonomicky silná a soudržná EU bez vnitřních bariér vycházející ze svých hodnot a kořenů bude schopná řešit složité globální problémy a své postavení v dnešním světě. Klíčovými tématy českého předsednictví proto budou Ekonomika, Energetika a Evropská unie ve světě.

Ekonomika

Obnova řádného fungování finančních systémů a důvěry ekonomických subjektů si již vyžádala urychlená opatření. Realizace dalších kroků k posílení transparentnosti a stability finančních trhů bude naléhavým úkolem následujícího období. Vzhledem k tomu, že se finanční krize již přenesla do oblasti reálné ekonomiky, bude během českého předsednictví prvořadým úkolem zabránit prohlubování krize a znovuoživit hospodářský růst unijních ekonomik. Společný rámec pro koordinované úsilí Evropské unie i členských států představuje Evropský plán hospodářské obnovy přijatý Evropskou radou v prosinci 2008. Řešení navržená v tomto plánu musí být účinná, cílená a časově omezená, musí odrážet specifické podmínky členských států a respektovat principy Paktu stability a růstu a pravidla hospodářské soutěže.

Evropská unie bude hrát významnou roli v mezinárodních jednáních o reformě finančního systému, která by v budoucnu zamezila opakování nedávné krize. Ve společném dialogu s ostatními státy, zejména v rámci dubnového summitu G-20 v Londýně, bude české předsednictví usilovat o koordinovaný příspěvek EU při hledání řešení na evropské a globální úrovni.

I ve složité ekonomické situaci chce české předsednictví klást důraz na rozvoj lidského kapitálu podporou vzdělávání, výzkumu a vývoje a uvolňováním rezerv vnitřního trhu. Jde především o odstraňování bariér, které dosud brání plnému využití všech jeho svobod, zejména svobody pohybu pracovníků a služeb, jakož i mimořádně slibného pohybu znalostí. Konkurenceschopnost a hospodářský rozvoj Evropské unie rovněž brzdí řada vnitřních regulativních a administrativních překážek, jejichž účelnost se začíná jevit jako diskutabilní. Pozornost je třeba věnovat odstraňování bariér v oblasti transevropských dopravních sítí. Evropské unii významně prospěje i realizace programu Galileo.

Evropská unie se zároveň musí zasazovat o odbourávání vnějších bariér. Nemůže se smířit s pozastavením procesu liberalizace světového obchodu, s přetrvávajícími překážkami pro přístup na jiné trhy, ale ani s nekalou konkurencí či s nedostatečnou ochranou duševního a průmyslového vlastnictví. Nová světová ekonomická situace může svádět k ochranářským přístupům. České předsednictví bude proto usilovat, aby se EU neodchýlila od cesty otevřenosti, která ji v minulosti přivedla k hospodářské a sociální prosperitě.

Energetika

Jedním z ústředních témat Evropské unie bude i v době českého předsednictví soubor otázek spojených s energetikou a aktivním zapojením do mezinárodního vyjednávání k ochraně klimatu po roce 2012. Jde o naléhavé téma, které se citelně týká ekonomiky a má mezinárodněpolitické a bezpečnostní souvislosti. Snahou předsednictví bude v návaznosti na závazky Evropské rady z března 2007, obsažené ve schváleném klimatickoenergetickém balíčku, připravit cestu k dosažení širokého mezinárodního konsensu, jak celosvětově čelit klimatické změně, kterého by mělo být dosaženo na konci roku 2009 v Kodani. Je třeba zdůraznit, že každé řešení klimatického problému bude implikovat nejen určité ekonomické a politické náklady, ale i příležitosti.

Energetická bezpečnost je základním předpokladem fungování unijních ekonomik. Ve světle rostoucí závislosti EU na dovozech zdrojů energie z okolního světa nabývá zvláštní naléhavosti. Cílem EU na tomto poli je dosáhnout větší teritoriální diverzifikace dodavatelů, pestřejší palety využívaných zdrojů, posílení obnovitelných zdrojů a vytvoření skutečně jednotného trhu energií v rámci EU, který by umožňoval solidaritu v krizových situacích. Celkově je třeba směřovat ke snižování energetické náročnosti ekonomiky a snížení dopadů energetiky na životní prostředí na evropské i celosvětové úrovni.

Na základě analýz a návrhů Komise, zejména jejího Strategického energetického přehledu, bude předsednictví při přípravě řešení postupovat po několika liniích naznačených již během francouzského předsednictví. Jednou z nich jsou úspory energie, účelné substituce dovážených a fosilních paliv a podpory investic do vývoje nových efektivních technologií. Další je dobudování jednotného vnitřního trhu s elektřinou a plynem a jeho technických a organizačních předpokladů. Půjde zejména o dostavbu chybějících segmentů ve stávající přenosové a dopravní infrastruktuře uvnitř EU a koordinaci operátorů přenosových soustav. Důležitou linií je i stabilizace vztahů se stávajícími hlavními zahraničními dodavateli energetických zdrojů, zejména vyjasnění úlohy Ruska, a budování pevných vztahů s dodavateli novými. Zvláštní význam je třeba přikládat dodavatelům z kaspické oblasti a výstavbě příslušných dopravních cest.

Evropská unie ve světě

EU je významným globálním hráčem díky své váze ve světové ekonomice, vysoké míře zapojení do multilaterálního systému, jejímu stabilizačnímu úsilí v oblastech mezinárodních konfliktů i objemu poskytované mezinárodní rozvojové a humanitární pomoci. Zásadním zdrojem stabilizační úlohy EU je nejen její prosperita a hospodářská síla, ale i hodnotový systém. Proto si také musí uchovat schopnost se dále rozšiřovat a nabízet dalším evropským zemím perspektivu budoucího vstupu či vzájemně výhodné nadstandardní spolupráce.

Z hlediska mezinárodněpolitického postavení EU má dlouhodobý význam především stabilní transatlantická vazba. Pro zájmy EU proto bude zásadní jednání s představiteli nové administrativy USA a další rozvoj transatlantického dialogu v klíčových oblastech bezpečnosti, hospodářství, energetiky a ochrany klimatu.

K nadcházejícímu jednání o nové dohodě o partnerství s Ruskem musí EU, na pozadí nedávných kroků Ruska vyvolávajících řadu vážných otázek, přistoupit s jednotnou pozicí. Zvyšující se význam spolupráce s regionem východní Evropy, zejména s Ukrajinou, a budování vztahů se státy v oblasti Kavkazu urychlil přípravu Východního partnerství. Předsednictví věnuje této východní dimenzi Evropské politiky sousedství zvláštní pozornost. V první polovině roku 2009 budou pokračovat přístupová jednání se strategickým partnerem - Tureckem. Ze zemí západního Balkánu se členství v EU blíží Chorvatsko a předsednictví učiní vše pro to, aby se rozšíření EU o tuto zemi uskutečnilo co nejdříve. Ze strategického hlediska je nezbytné, aby i ostatní balkánské státy splnily podmínky Stabilizačního a asociačního procesu a mohly se ucházet o budoucí členství v EU. České předsednictví bude také pokračovat v rozvoji jižní dimenze Evropské politiky sousedství a zlepšování vztahů s partnerskými zeměmi, které tento politický koncept zahrnuje. Předmětem vysokého zájmu předsednictví bude rovněž blízkovýchodní mírový proces. Zároveň se uskuteční řada jednání se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi.

Podobně bude předsednictví pokračovat v dosavadním důrazu EU na rozvojovou spolupráci, na podporu lidských práv, budování právního státu a demokracie i na řešení konfliktů ve světě. Evropská unie bude nucena pokračovat v boji proti novým bezpečnostním hrozbám, zejména proti šíření jaderných zbraní a jejich nosičů a proti mezinárodnímu terorismu. Stěžejním předpokladem akceschopnosti EU v mezinárodní politice je ukotvení její vlastní bezpečnosti ve strategickém partnerství s NATO a v budování vlastních, k NATO komplementárních obranných schopností. Povaha současných bezpečnostních hrozeb stále více přesahuje do oblasti vnitřní bezpečnosti. Budování prostoru svobody, bezpečnosti a práva je společným zájmem EU, který se dotýká života všech občanů. V něm bude předsednictví usilovat o další pokrok v schengenské spolupráci, ve společné azylové a migrační politice, v policejní a celní spolupráci a ve spolupráci členských států v civilních a trestních věcech.

Česká republika si plně uvědomuje svoji odpovědnost v roli předsednického státu. Ve spolupráci s ostatními členskými státy a za pomoci institucí EU je připravena řešit aktuální a strategické výzvy ve prospěch EU a všech jejích občanů. Pracovní program svého předsednictví založila Česká republika na kontinuitě unijních politik a na spolupráci s francouzským a švédským předsednictvím vyjádřené ve společném 18měsíčním programu Rady.

Pracovní program Všeobecné záIežitosti InstitucionáIní uspořádání EU

Významnou otázkou roku 2009 bude osud Lisabonské smlouvy, podmíněný její ratifikací všemi členskými státy. Z vývoje ratifikačního procesu je zřejmé, že i během českého předsednictví bude Evropská unie fungovat na stávajícím smluvním základě. Podle Smlouvy z Nice zvolí v červnových volbách občané i nový Evropský parlament. V návaznosti na závěry prosincové Evropské rady 2008 se předsednictví zaměří na hledání konkrétních řešení, která by zohledňovala obavy irského lidu vyjádřené v referendu, v souladu se zájmy všech členských států. Současně bude třeba hledat i příslušná právní řešení nezbytná pro další fungování unijních institucí v tomto přechodném období. Časový horizont ratifikace Lisabonské smlouvy bude také určující pro možnost znovuotevření přípravných jednání o její implementaci.

Rozšiřování EU

Bez postupné integrace západního Balkánu do EU by historické dílo sjednocení a stabilizace evropského kontinentu zůstalo nedokončené. Proto je žádoucí posilovat evropskou perspektivu států tohoto regionu v rámci Soluňské agendy a v průběhu českého předsednictví umožnit další postup zemí západního Balkánu v rámci Stabilizačního a asociačního procesu co nejdále. Cílem bude maximální posun v přístupových jednáních s Chorvatskem, což by mělo být významným motivačním impulsem pro ostatní země. Předsednictví má zájem na zkvalitnění vztahů EU s bývalou jugoslávskou republikou Makedonií a podpoří přípravy na možné udělení kandidátského statusu dalším zemím regionu. Zaměří se na Kosovo a jeho co možná nejplnější zapojení do SAP. Odpovědnost za stabilitu a bezpečnost v Kosovu, k níž se EU přihlásila, bude primárně naplňovat za pomoci civilní mise Evropské bezpečnostní a obranné politiky a dalších nástrojů Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. České předsednictví bude usilovat o postupnou normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem, včetně oboustranné participace v aktivitách regionální spolupráce. Jedním z výchozích předpokladů stabilizace a mírového vývoje regionu západního Balkánu je směřování Srbska do EU. Předsednictví zároveň věnuje zvláštní pozornost Bosně a Hercegovině a posilování role EU v této zemi. Předsednictví se dále soustředí i na posilování občanské společnosti a mezilidských kontaktů v zemích západního Balkánu. Cestovní mapy k vízové liberalizaci jsou za předpokladu splnění daných podmínek dalším z impulsů k pokračování vnitřních transformačních procesů. Předsednictví podpoří pokrok tímto směrem.

Za českého předsednictví budou jistě pokračovat jednání s Tureckem, které patří mezi strategické spojence EU. Stejně tak jako v případě západního Balkánu, představují významný impuls pro další transformační procesy v této zemi.

Revize rozpočtu EU

Aktivity českého předsednictví v oblasti rozpočtu EU budou záviset na datu zveřejnění Bílé knihy k revizi rozpočtu ze strany Komise. Současná finanční krize a nejistý výsledek ratifikace Lisabonské smlouvy však mohou načasování diskuse o revizi rozpočtu značně ovlivnit. Výsledky diskusí o revizi rozpočtu, které v případě zveřejnění Bílé knihy proběhnou za českého předsednictví, budou shrnuty do Zprávy o pokroku. Tu předsednictví předloží na zasedání Rady pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy.

PoIitika hospodářské a sociáIní soudržnosti

Aktuálním tématem první poloviny roku 2009 bude podoba politiky hospodářské a sociální soudržnosti po roce 2013. České předsednictví chce pokračovat v rozpravě o tom, zda její dosavadní cíle, strategie a priority reflektují vývoj a potřeby EU a zda a jakým způsobem se mají do této politiky promítnout aktuální výzvy. V návaznosti na schválený Evropský plán hospodářské obnovy bude předsednictví usilovat o dokončení projednávání v něm předložených legislativních návrhů. Předmětem diskuse se zároveň stane koncept územní soudržnosti a možnosti zjednodušení administrativy strukturálních fondů.

Hospodářské a finanční záIežitosti

Krize na finančních trzích se promítá i do tempa evropského a světového hospodářského růstu. V návaznosti na kroky francouzského předsednictví budou při zvládání aktuálních finančních a ekonomických rizik čekat české předsednictví tři velká témata: ozdravění finančních trhů a diskuse o jejich lepší regulaci; vypořádání se s poklesem hospodářského růstu; příprava EU na společné mezinárodní diskuse o globální finanční architektuře. Ekonomická krize se zároveň odrazí na stavu veřejných financí, který mohou dále negativně ovlivnit opatření na sanaci bankovního sektoru a na podporu ekonomiky. Za zhoršené makroekonomické situace se na začátku roku 2009 uskuteční pravidelné hodnocení stabilizačních a konvergenčních programů a národních programů reforem.

Ozdravění finančních trhů a jejich rozvoj

V oblasti finančních trhů naváže české předsednictví na současné aktivity EU. Prioritními agendami budou revize směrnice o kapitálové přiměřenosti investičních podniků a úvěrových institucí, dojednání směrnice regulující pojišťovnictví, nařízení o činnosti ratingových agentur a směrnice o institucích elektronických peněz. Dále bude předsednictví usilovat o revizi nařízení o platbách v eurech a v neposlední řadě o včasnou a řádnou implementaci cestovních map Rady pro hospodářské a finanční záležitosti přijatých v reakci na krizi vzniklou na finančních trzích.

České předsednictví je připraveno pokračovat v diskusi směřující k posílení stability a rozvoje jednotného evropského finančního trhu cestou harmonizace regulace finančního trhu a dohledu nad ním. Za nezbytný předpoklad k zefektivnění komunikace a koordinace přijímaných opatření v rámci EU považuje předsednictví existenci silné a nezávislé národní instituce pro dohled nad finančním trhem napříč všemi jeho segmenty. Důležitým podnětem k diskusi bude výstup pracovní skupiny na vysoké úrovni, vedené Jacquesem de Larosirem. Při hledání řešení aktuálních problémů na finančním trhu bude předsednictví dbát na to, aby nebyly narušovány základní principy svobodného trhu. Bude rovněž zdůrazňovat respektování principů acquis v oblasti hospodářské soutěže, státní pomoci a v souladu s principy lepší regulace zvažovat možné vedlejší důsledky dalších regulatorních opatření.

Makroekonomické a strukturáIní poIitiky

Hospodářské zpomalení v EU představuje významnou historickou zkoušku pro společnou měnu, revidovaný Pakt stability a růstu a Lisabonskou strategii. V prosinci 2008 přijala Evropská rada Evropský plán hospodářské obnovy s cílem zmírnit hospodářské zpomalení a urychlit realizaci vybraných strukturálních reforem. Předsednictví bude usilovat o adekvátní promítnutí Evropského plánu hospodářské obnovy do pravidelných dohledových procesů a podpoří nastavení optimálního mixu krátkodobých a střednědobých makroekonomických a strukturních politik, který umožní co nejrychlejší a nejméně nákladné přizpůsobení současným šokům a posílení růstového potenciálu v budoucnu. Předsednictví bude apelovat na zodpovědné dodržování zásad revidovaného Paktu stability a růstu, včetně zodpovědného využívání jeho flexibility. Zároveň se bude zasazovat o to, aby v důsledku aktuálních ekonomických problémů EU nezapomněla na své střednědobé rozpočtové strategie a cíle, které vyplývají z budoucích nároků demografických změn a sílící globalizace. V dlouhodobém horizontu je nejlepším nástrojem ke zmírnění dopadů finanční krize na evropské ekonomiky celkové posilování konkurenceschopnosti EU.

Mezinárodní spoIupráce

Rozměr finanční krize a hrozba světové hospodářské recese zvýšily potřebu mezinárodní spolupráce při jejich zvládání. Jak již ukázal listopadový summit G-20 ve Washingtonu, EU a její členské státy mohou být v tomto směru nejen významným partnerem, ale také udávat směr diskusí. Mezinárodní spolupráce v oblasti stabilizační, regulatorní, dozorové či měnové by měla zabránit rozšiřování finanční a hospodářské nestability v rámci světa a konstruktivní spoluprací odvrátit hrozbu návratu k protekcionismu a nepřiměřenému státnímu dirigismu.

UdržiteInost a kvaIita veřejných financí

Demografické změny patří k zásadním dlouhodobým výzvám s jasnými přesahy do dalších oblastí a politik EU. V podmínkách stárnutí obyvatelstva vzrůstají tlaky na kvalitu veřejných financí a celkovou udržitelnost sociálních, vzdělávacích a zdravotních systémů. Dlouhodobá udržitelnost a kvalita veřejných financí nabývá ještě většího významu v době, kdy se hospodářská politika soustřeďuje na krátkodobá opatření, zaměřená na oživení ekonomiky. Předsednictví bude usilovat o ucelený pohled na tuto problematiku, který vyjde z nové analýzy rozpočtových výdajů na stárnutí obyvatel, umožní jejich promítnutí do střednědobých rozpočtových cílů členských zemí a zhodnotí trendy ve skladbě veřejných výdajů. Tématu dlouhodobé udržitelnosti bude věnována odborná konference v květnu 2009.

Boj proti daňovým únikům a modernizace daňových pravideI

Daňové úniky snižují rozpočtové příjmy jednotlivých členských států a v době nepříznivé hospodářské situace omezují jejich schopnost pružně reagovat na aktuální výzvy. Předsednictví si proto vytyčilo boj proti rostoucímu počtu daňových úniků a vyhýbání se daňovým povinnostem za svou klíčovou prioritu v oblasti daní. Zaměří se zejména na zlepšení správy daně a zkvalitnění administrativní spolupráce mezi členskými státy. V souladu se závěry prosincové Evropské rady 2008 se předsednictví pokusí nalézt dohodu ohledně snížených sazeb DPH. Zároveň se bude snažit dokončit projednávání novely směrnic o zdanění tabákových výrobků. Předsednictví také vyvine nemalé úsilí k dosažení pokroku v jednání o revizi směrnice o zdaňování úroků z úspor a diskusi o modernizaci pravidel pro uplatňování DPH u finančních a pojišťovacích služeb.

Konkurenceschopnost Lisabonský proces

Výrazné hospodářské zpomalení podtrhuje význam Lisabonské strategie jako souboru nástrojů pro posílení ekonomického růstu a odolnosti ekonomik vůči vnitřním i vnějším otřesům. České předsednictví ponese odpovědnost za přípravu jarní Evropské rady, která se bude zabývat především vyhodnocením pokroku v implementaci strukturálních reforem, a to jak na úrovni unijní (Komunitární lisabonský program), tak i národní (Národní programy reforem). Současně bude jarní Evropská rada projednávat i naplňování Evropského plánu hospodářské obnovy. V této souvislosti bude předsednictví podporovat debatu o nových prioritách ve světle stávající ekonomické situace a usilovat o nalezení shody v dlouhodobých opatřeních, která vytvoří podmínky pro oživení hospodářského růstu v EU. České předsednictví zároveň naváže na diskusi o podobě Lisabonské strategie po roce 2010. Budoucnost Lisabonské strategie se stane hlavní náplní dubnového setkání Národních lisabonských koordinátorů v Praze.

Vnitřní trh

Využití potenciálu vnitřního trhu je klíčovým nástrojem k oživení ekonomického růstu. Předsednictví podpoří veškeré iniciativy, které přispějí k plnému uplatnění všech svobod vnitřního trhu a k odbourání administrativních překážek a nadbytečné regulace, jakož i k efektivnímu stanovení priorit za pomoci monitoringu trhu. V rámci Revize vnitřního trhu české předsednictví vyhodnotí pokrok dosažený v této oblasti.

Primární důraz bude předsednictví klást na odstranění omezení volného pohybu pracovních sil (blíže viz kapitola Zaměstnanost a sociální politika). Dalším z nevyužitých zdrojů hospodářského růstu EU je přeshraniční obchodování a poskytování služeb. Předsednictví proto bude zdůrazňovat potřebu včasné, správné a koherentní transpozice směrnice o službách, jakož i nutnost identifikovat přetrvávající bariéry volného pohybu služeb. K tomu by měla přispět i celoevropská Konference o budoucnosti služeb na vnitřním trhu, která se uskuteční v únoru v Praze. České předsednictví také podpoří další rozvoj administrativní spolupráce mezi orgány členských států, která je klíčová pro praktické fungování vnitřního trhu. Nástrojem k odstranění některých faktických překážek na vnitřním trhu by mohla být revize spotřebitelské legislativy. V návaznosti na přijetí nového legislativního rámce pro volný pohyb zboží bude předsednictví aktivně podporovat revizi směrnic upravujících některé technické požadavky na výrobky. Stane se tak v rámci procesu technické harmonizace s cílem zjednodušit právní prostředí, posílit odpovědnost výrobce a prvky tržní kontroly. Předsednictví uzavře finální legislativní práce na návrzích směrnice o zjednodušení transferů obranných produktů a směrnice o zadávání zakázek v oblasti obrany, které jsou součástí obranného balíčku. Posílení konkurenceschopnosti a hospodářského růstu je nemyslitelné bez plně funkčního vnitřního trhu s elektřinou a plynem. Jeho dosažení je ostatně jednou z hlavních priorit předsednictví v oblasti energetiky. Zároveň budou projednávány legislativní návrhy, které Komise vydá v rámci farmaceutického balíčku.

Předsednictví rovněž naváže na úsilí o zlepšení patentového systému v Evropě. Budou pokračovat práce na přípravě evropského jednotného patentového soudnictví a vytváření patentu Společenství. České předsednictví bude věnovat pozornost iniciativám Komise v souladu se Strategií práv k průmyslovému vlastnictví pro Evropu.

Hospodářská soutěž

Předsednictví bude podporovat proces vyjednávání a uzavření mezinárodních dohod první a druhé generace o spolupráci při šetření protisoutěžních praktik mezi Evropským společenstvím a jeho významnými hospodářskými partnery. Stranám těchto dohod by tak měl být poskytnut adekvátní nástroj pro potírání stále narůstajícího počtu protisoutěžních praktik s globálním rozměrem. Dále budou rovněž podporovány případné legislativní iniciativy zaměřené na poskytnutí účinných a přiměřených nástrojů pro výkon práva na náhradu škody v civilním soudním řízení osobám, které byly poškozeny porušením pravidel hospodářské soutěže.

Lepší reguIace

Zkvalitňování regulace včetně snižování regulatorní zátěže je důležitým faktorem pro zlepšování konkurenceschopnosti, usnadňujícím podnikání především malým a středním podnikům. Předsednictví má zájem na co nejrychlejší implementaci iniciativ předložených na základě výsledků vyhodnocení administrativní zátěže podnikatelů a schválení dalších kroků v Akčním programu na snižování administrativní zátěže na jarní Evropské radě 2009. Podpoří dále výměnu zkušeností a příkladů dobré praxe v rámci systémů veřejné správy zemí EU, především v oblasti elektronizace správních procesů a elektronické veřejné správy jako nástroje snižování administrativní zátěže. Předsednictví bude dále trvat na provádění hodnocení dopadů nově předkládaných politik včetně variantního posouzení řešení a na srozumitelné prezentaci hlavních zjištění a dat získaných z procesu konzultací a posouzení dopadů směrem k veřejnosti. Zaměří se také na včasné a intenzivnější využití dopadových studií v rozhodovacím procesu EU. Předsednictví bude řídit přípravu pozic Rady ke 3. strategickému přezkumu iniciativy lepší regulace a dále má za cíl doporučit pokračování této agendy i po nástupu nové Komise. Předsednictví se dále zasadí o konsolidaci a podporu využívání nástrojů zlepšujících implementaci právních předpisů v EU.

Výzkum a vývoj, inovace

Vzhledem ke stávající finanční krizi se bude předsednictví zabývat způsoby, jak posílit růst znalostí a konkurenceschopnosti Evropy v dlouhodobém horizontu. Toto téma se stane součástí Dokumentu o klíčových otázkách (Key Issues Paper). Předsednictví bude prosazovat další rozvoj Evropského výzkumného prostoru (ERA), přičemž se zaměří na velké infrastruktury výzkumu a odstraňování bariér mobility výzkumných pracovníků. Probíhat budou rovněž diskuse o průběhu implementace Cestovní mapy velkých infrastruktur výzkumu ESFRI a diskuse o Roadmap update. Pozornost předsednictví bude dále zaměřena na regionální aspekty týkající se rozvoje velkých výzkumných infrastruktur. Možnosti spolupráce menších členských států při rozvoji infrastruktur výzkumu a otázky jejich budování a udržitelnosti budou tématem konference Posilování ERA prostřednictvím infrastruktur výzkumu. V souladu se závěry Evropské rady z března 2008 naváže české předsednictví na aktivity francouzského předsednictví a bude aktivně podporovat uplatňování „páté svobody", přičemž hlavní pozornost věnuje kariérám a mobilitě výzkumných pracovníků. Podpoří veškeré iniciativy, které napomohou vytvořit evropský pracovní trh v oblasti lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji, a bude se zabývat hodnocením investic do výzkumu a její metodikou. Předsednictví bude pokračovat v Lublaňském procesu a v rámci neformální Rady ministrů pro konkurenceschopnost současně řešit i otázky implementace Vize 2020.

V centru pozornosti českého předsednictví bude především ochrana práv duševního vlastnictví a spolupráce podniků s vysokými školami a výzkumnými institucemi. V rámci podpory inovací a konkurenceschopnosti bude předsednictví prosazovat a monitorovat rychlý pokrok v implementaci Rámcového programu konkurenceschopnost a inovace 2007-2013 (CIP). České předsednictví oficiálně zahájí Evropský rok tvořivosti a inovací a bude zdůrazňovat důležitost inovací pro podporu konkurenceschopnosti EU.

PoIitika maIých a středních podniků

Malé a střední podniky (MSP) jsou základem ekonomického potenciálu EU a vytvářejí velké množství pracovních míst. Předsednictví se proto soustředí na implementaci konkrétních opatření vyplývajících z Evropského aktu pro malé podniky a jeho reflexi v rámci plnění cílů Lisabonské strategie. České předsednictví bude klást důraz na důsledné uplatňování principu „mysli nejprve na malé", zejména v oblasti zjednodušování regulace, snižování administrativní zátěže podnikání a lepšího přístupu malých a středních podniků k programům Společenství. Předsednictví bude aktivně prosazovat uplatňování principu „Only once" s cílem omezit povinnosti malých a středních podniků v oblasti statistického zjišťování. Předsednictví se rovněž bude zabývat připravovanou revizí směrnice o opožděných platbách, která má zajistit, aby malé a střední podniky dostávaly za veškeré obchodní transakce zaplaceno včas. V květnu 2009 se předsednictví aktivně zapojí do Prvního Evropského týdne malých a středních podniků 2009. U příležitosti jeho zakončení uspořádá předsednictví ve spolupráci s Komisí závěrečnou konferenci. Jejím zastřešujícím tématem bude přínos Evropského aktu pro malé podniky k odstraňování bariér podnikání, zejména s důrazem na snižování administrativní zátěže pro podnikatele. Součástí konference bude i vyhlášení Evropských cen za přínos podnikání.

Právo spoIečností

Předsednictví bude pokračovat ve vyjednávání návrhu nařízení o evropské soukromé společnosti s cílem nabídnout malým a středním podnikům takovou formu společnosti, která jim umožní využít jejich potenciál a rozvíjet přeshraniční aktivity.

UdržiteIná průmysIová poIitika EU

V oblasti průmyslové politiky se předsednictví soustředí na hodnocení sektorových a horizontálních iniciativ, jejichž realizace v současné chvíli dobíhá. Bude třeba se věnovat zejména střednědobému hodnocení iniciativy CARS21, reflexi výstupů činnosti skupin na vysoké úrovni pro chemický a elektrotechnický průmysl, a současně reakci Rady na sdělení Komise o přístupu k surovinám. Tyto oblasti budou reflektovány v rámci připravovaných závěrů Rady k průmyslové politice. V návaznosti na kroky Komise chce předsednictví aktivně participovat v diskusi o další orientaci průmyslové politiky EU po roce 2010.

Statistika

Globalizace přináší potřebu objektivně zachycovat kvalitativně nové jevy a procesy. Primární pozornost bude věnována projednávání legislativy zaměřené na tvorbu nových a úpravu stávajících statistických charakteristik v souladu s potřebami jednotlivých oblastí činnosti. Neméně důležitou oblastí zájmu českého předsednictví bude i celkový rozvoj statistiky a její schopnosti pružně a adekvátně reagovat na aktuální jevy a procesy, při současném respektování potřeb zjednodušování a snižování administrativní zátěže.

Ekonomické přínosy rozšíření („5 Iet poté")

Páté výročí historicky největšího rozšíření EU je příležitostí ke zhodnocení jeho přínosů i nákladů pro všechny členské státy i Unii jako celek. Dopady rozšíření v oblasti čtyř svobod vnitřního trhu bude české předsednictví prezentovat a diskutovat v rámci mezinárodní konference „5 let poté", která se uskuteční v březnu 2009. Závěry konference budou využity jako vstupy pro diskusi některých konfigurací Rady EU (Rady pro hospodářské a finanční záležitosti, Rady pro konkurenceschopnost a Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele).

Energetika Energetická poIitika

České předsednictví bude pokračovat v rozvoji energetické politiky EU. Podpoří taková opatření, která povedou k lepšímu fungování vnitřního trhu s energiemi, zvyšování energetické účinnosti, efektivnímu využívání energetických zdrojů, úsporám energie a diverzifikaci dodávek z externích zdrojů (včetně přepravních cest). Zvolená opatření musí plně reflektovat integrovaný přístup EU k politice v oblasti energetiky a ochrany klimatu. Předsednictví bude klást důraz na nákladovou efektivitu v dlouhodobém pohledu a udržitelnost zvolených politik, při současném zohlednění konkrétní situace každého z členských států EU. Priority předsednictví v oblasti energetiky budou založeny na naplňování Akčního plánu na období 2007-2009, Energetická politika pro Evropu. Předsednictví naváže na projednávání aktualizovaného 2. strategického energetického přehledu v Radě pro dopravu, telekomunikace a energetiku a výsledky k němu vedených diskusí promítne do závěrů jarní Evropské rady 2009. Ta by měla formulovat konkrétní podněty pro další vývoj a zahájit přípravu druhého Akčního plánu pro energetiku pro období 20102012. Předsednictví se zaměří na potřebu rozvíjet infrastrukturu, dokončit společný energetický trh v návaznosti na schválení 3. energetického balíčku, posílit koordinaci v oblasti zahraničních vztahů, především pak ve vztahu k producentům ropy a zemního plynu a tranzitním zemím, a v neposlední řadě na další rozvoj moderních energetických technologií.

Energetická bezpečnost a spoIehIivost

Zajištění energetické bezpečnosti je nezbytným předpokladem ekonomického rozvoje EU a její politické stability. Předsednictví chce k jejímu posílení napomoci především ve třech směrech: identifikovat prioritní akce v infrastruktuře za pomoci analýzy poptávky a nabídky ze středně- a dlouhodobé perspektivy; podporovat rozvoj energetické infrastruktury a otevřít diskusi o možnostech zlepšení stávajících procesů po stránce legislativní i implementační; vytvářet a rozvíjet smluvní vztahy se třetími zeměmi a regiony s cílem zajistit stálé zásobování a aktivně přispět k diverzifikaci energetických zdrojů a přepravních tras.

V rámci vnějších energetických vztahů se pozornost českého předsednictví soustředí na Rusko, Ukrajinu a Kaspický region. Předsednictví bude, i prostřednictvím přípravy Akčního plánu pro období 2010 - 2012, aktivně prosazovat celkové posilování dialogu se zeměmi oblasti Kaspického moře a zároveň uplatňovat společnou vnější energetickou politiku EU. Za českého předsednictví bude uspořádán energetický „Summit k jižnímu koridoru", který podtrhne strategický význam producentských a tranzitních zemí zmíněného regionu. S Ruskem bude potřeba řešit všechny záležitosti plynoucí z jeho úlohy dodavatele energií na trhy EU. Záměrem českého předsednictví je zorganizovat mimořádné setkání Stálé rady partnerství EU-Rusko a v květnu uspořádat summit EU-Rusko. V případě Ukrajiny se EU zaměří na otázky spojené s bezpečným a spolehlivým tranzitem energií. Předsednictví podpoří veškeré aktivity, které napomohou větší diverzifikaci energetických zdrojů a způsobů zásobování členských států EU energií.

Předsednictví podpoří takové aktivity, které povedou k dostavbě chybějících segmentů ve stávající přenosové a dopravní energetické infrastruktuře uvnitř EU a zlepšení koordinace operátorů přenosových soustav. V rámci jednání o 3. liberalizačním balíčku předsednictví hodlá prosazovat dotváření koordinačních mechanismů pro evropské operátory přenosových/přepravních soustav (ENTSO-E, ENTSO-G), které jim umožní denně komunikovat a předcházet výpadkům v dodávkách energie. České předsednictví má za to, že bezpečnost a spolehlivost dodávek elektrické energie přes evropskou přenosovou síť bude do budoucna závislá i na vyváženém provozu jednotlivých typů elektráren.

České předsednictví se pokusí o dosažení dohody na revizi pravidel vytváření nouzových zásob ropy. Legislativa by měla mj. zajistit, aby v případě výpadků zásobování ropou měl každý členský stát nouzové zásoby opravdu k dispozici.

Vnitřní trh s eIektřinou a pIynem

Vytvoření transparentního, stabilního, účinného a vzájemně propojeného vnitřního trhu s elektřinou a plynem je nezbytnou podmínkou k zajištění bezpečných, udržitelných a konkurenceschopných dodávek energie. Jedním z hlavních úkolů předsednictví bude ukončení projednávání 3. liberalizačního balíčku a dosažení dohody na něm v rámci funkčního období stávajícího Evropského parlamentu. V návaznosti na pravidelnou roční zprávu Komise, Strategický energetický přehled a Zelenou knihu o transevropských energetických sítích bude předsednictví věnovat náležitou pozornost problematice investic a dalších otázek k dotváření potřebné přenosové a přepravní kapacity v rámci členských zemí. Tu české předsednictví považuje za jednu z klíčových oblastí pro dobudování společného trhu. Pouze dokončený a plně funkční vnitřní trh s elektrickou energií a plynem vytvoří předvídatelné a stabilní prostředí EU, nezbytné pro investice a přeshraniční spolupráci. Předsednictví otevře diskusi na téma možného zavedení jednotného transparentního tarifu za mezinárodní přenos elektřiny pro potřeby vnitřního trhu i mezinárodního obchodu s elektřinou v Evropě. Ten by měl představovat platbu v zájmu integrity a posilování transevropských sítí (evropské elektrizační soustavy). K problematice vnitřního trhu s elektřinou a zvyšování energetické bezpečnosti pořádá předsednictví na konci ledna 2009 v Ostravě konferenci na téma Zajištění energetické bezpečnosti členských států EU v rámci společného trhu s elektřinou.

Energetická účinnost a nízkouhIíkové zdroje energie

Zvyšování energetické účinnosti a hospodárnosti je jedním z klíčových prostředků k posílení energetické bezpečnosti, důležitým pilířem ambiciózní politiky boje proti změně klimatu a nástrojem pro zlepšení konkurenceschopnosti podniků. Předsednictví proto bude pokračovat v projednávání konkrétních opatření na straně spotřeby (označování domácích spotřebičů a pneumatik energetickými štítky a zvyšování energetické účinnosti budov) a pokusí se o uzavření přepracovaného návrhu rámcové směrnice upravující požadavky na „ekodesign" produktů v 1. čtení.

Předsednictví podpoří kritickou a otevřenou debatu o všech dostupných zdrojích energie a jejich hospodárném využívání v souladu se závazky EU v oblasti ochrany klimatu. Zaměří se přitom na podporu nových technologií, energetické úspory, diskusi o příležitostech a rizicích spojených s využíváním jaderné energie, otázku příležitostí a rizik využívání biopaliv a v neposlední řadě i na dopady větrné energetiky na stabilitu přenosových sítí. V tomto duchu podpoří činnost Jaderného fóra a maximální uplatnění výsledků Skupiny na vysoké úrovni k jaderné bezpečnosti.

České předsednictví se bude podílet na diskusi o podpoře využívání technologie čistého uhlí a demonstračních projektů pro systém zachycování a ukládání emisí uhlíku (technologie CCS). V prvním pololetí roku 2009 bude probíhat diskuse o implementaci Evropského strategického plánu pro energetické technologie (SET-Plan). Předsednictví podpoří přerod SET-Planu do praktických kroků a iniciativ, včetně posílení výzkumu a vývoje a rozvoje nových forem spolupráce. EU by měla hrát v rozvoji těchto technologií vedoucí úlohu.

Doprava OptimaIizace fungování vnitřního trhu v dopravě

Využití reálného ekonomického potenciálu EU je nemyslitelné bez plně funkčního vnitřního trhu v dopravě. Předsednictví podpoří zejména ta opatření, která povedou k rovnocenným podmínkám na dopravním trhu EU a k optimalizaci využívání jednotlivých druhů dopravy. Při implementaci opatření obsažených v zeleném dopravním balíčku se zaměří na zpoplatnění infrastruktury s cílem zahrnout externí náklady do poplatků za užívání dopravní infrastruktury. Intenzivně se bude věnovat projednávání návrhu novely směrnice o zpoplatnění těžkých nákladních vozidel (směrnice „Euroviněta") s cílem dosažení shody mezi členskými státy v Radě. Významnou iniciativou Komise je Akční plán na podporu inteligentních dopravních systémů (ITS) v silniční dopravě. Nedostatečně rychlé zavádění těchto technologií totiž omezuje možnost efektivně řídit silniční provoz. Předsednictví proto hodlá iniciovat přijetí závěrů Rady a zahájit projednávání směrnice o zavádění ITS. Pokud Komise předloží iniciovaný Akční plán k městské mobilitě, hodlá předsednictví předložit a projednat závěry Rady k této iniciativě. S cílem omezit negativní dopady silniční nákladní dopravy na životní prostředí hodlá předsednictví projednat novelu nařízení programu Marco Polo II pro poskytování finanční pomoci Společenství. V letecké dopravě je třeba překonat roztříštěnost při implementaci programu Jednotné evropské nebe. Předsednictví proto bude usilovat o dokončení projednávání návrhu revize právního rámce tohoto programu. U projektu SESAR, který představuje jeho technologickou součást, bude předsednictví usilovat o schválení ATM Master Planu. Předsednictví se rovněž bude věnovat projednávání novely nařízení k Evropské agentuře pro bezpečnost civilního letectví (EASA) s cílem zahrnout vybraná letiště a systémy řízení letového provozu/letové navigační služby (ATM/ANS) do působnosti tohoto nařízení.

Mezi předpoklady plného fungování vnitřního trhu patří dobudování transevropské dopravní sítě. Předsednictví považuje za žádoucí, aby Komise byla v dostatečném předstihu informována o názorech členských států EU na další směřování v této oblasti. K diskusi na toto téma využije připravovanou Zelenou knihu o budoucnosti politiky TEN-T.

Předsednictví je rovněž připraveno zahájit projednávání návrhů nařízení týkajících se práv cestujících v autobusové a vodní dopravě.

Odstraňování administrativních překážek pro podnikání v dopravě

Podnikání v mezinárodní silniční dopravě není ještě úplně oproštěno od určitých bariér. S cílem jejich odstranění bude předsednictví usilovat o dosažení dohody mezi Radou a EP k silničnímu balíčku ve druhém čtení. Pozitivní dopad na snižování administrativních překážek pro podnikání v silniční dopravě by mělo mít též přijetí návrhu novely směrnice o pracovní době řidičů. Předsednictví bude u tohoto návrhu usilovat o dosažení shody mezi členskými státy.

Konkurenceschopnost dopravního systému EU

Předsednictví si je vědomo strategického významu a obrovského ekonomického potenciálu programu Galileo. Zasadí se proto o pokračování jeho realizace. Zaměří se zejména na projednání novely nařízení Rady o zřízení řídících struktur pro evropské družicové navigační systémy, pokud dojde k jejímu předložení ze strany Komise. V souladu s Bílou knihou o dopravní politice EU se předsednictví soustředí na posilování konkurenceschopnosti železniční dopravy a hodlá se věnovat projednávání návrhu nařízení k evropské železniční síti pro konkurenceschopnou nákladní dopravu. Za důležitý nástroj k posilování konkurenceschopnosti evropských leteckých dopravců považuje předsednictví prohlubování vztahů se třetími zeměmi. Předsednictví tedy bude napomáhat Komisi při jednání s USA o 2. fázi vzájemné letecké dohody a bude usilovat o uzavření letecké dohody mezi EU a Kanadou v průběhu první poloviny roku 2009. Cílem je podpořit v této oblasti rozvoj vazeb EU se státy Severní Ameriky.

Bezpečnost siIničního provozu (BESIP)

Vysoký počet usmrcených osob na evropských silnicích vyžaduje zvýšení celoevropského úsilí o posílení bezpečnosti silničního provozu. Za českého předsednictví by měla být zahájena diskuse o budoucím směřování politiky EU v oblasti bezpečnosti silničního provozu, jejímž vyústěním by v druhé polovině roku 2009 nebo v první polovině roku 2010 mělo být přijetí nového Evropského akčního programu pro bezpečnost silničních provozu na období 2011-2020.

TeIekomunikace Informační spoIečnost

V souladu s ideou Evropy bez bariér se předsednictví zaměří na překonávání bariér prostřednictvím informačních a komunikačních technologií. Předsednictví bude pokračovat v práci na začleňování do informační společnosti (e-Inclusion), včetně otázky přístupnosti informačních a komunikačních technologií pro zdravotně postižené občany a seniory (e-Accessibility). Podpoří veškeré aktivity směřující k jednomu z cílů Akčního plánu i2010, kterým je zajištění možnosti využívat služeb snadno přístupné elektronické veřejné správy (e-Government) pro všechny občany do roku 2010. Sociální začleňování vnímá předsednictví i v celosvětovém kontextu, zejména ve vztahu k rozvojovým zemím. Předsednictví zároveň podpoří program Bezpečnější internet plus a zvyšování povědomí veřejnosti o nelegálním a nežádoucím obsahu internetu.

Revize reguIačního rámce pro sítě a sIužby eIektronických komunikací

V oblasti regulačního rámce pro sítě a služby elektronických komunikací naváže české předsednictví na aktivní spolupráci s francouzským předsednictvím. Předsednictví se bude snažit o kompromis mezi Radou a Evropským parlamentem tak, aby v průběhu předsednictví došlo k dokončení legislativního procesu u telekomunikačního balíčku.

Revize směrnice o GSM a nařízení o reguIaci cen roamingu

Předsednictví bude usilovat o schválení návrhu novely směrnice o GSM z listopadu 2008. Novelizovaná a zjednodušená směrnice by měla umožnit efektivnější využívání spektra a zavedení nových služeb, což by mělo přinést pozitivní ekonomický účinek. V roce 2009 bude pokračovat projednávání návrhu Komise z října 2008 na revizi nařízení o regulaci cen roamingu. České předsednictví na tato jednání naváže s cílem dosažení kompromisu a přijetí návrhu nařízení ještě v první polovině roku 2009.

Životní prostředí Ochrana kIimatu

I přes složitou ekonomickou situaci způsobenou otřesy na finančních trzích si předsednictví uvědomuje potřebu dostát závazkům v ochraně klimatu a dále usilovat o zachování pozice EU jakožto světového lídra v této oblasti. Při řešení společných závazků bude důsledně dbát na ekonomickou udržitelnost jednotlivých kroků, jejich nákladovou efektivitu a ekonomické a sociální dopady z dlouhodobého hlediska.

V oblasti ochrany klimatu povede předsednictví přípravná jednání k dosažení celosvětové dohody o nastavení závazků snižování emisí skleníkových plynů po roce 2012, a to v souladu se závazkem EU k udržení maximálního růstu průměrné globální teploty do 2°C do roku 2050. Schválení klimaticko-energetického balíčku dává EU dobrou výchozí pozici pro tato jednání. Předsednictví bude jednat o nastavení závazků po ukončení prvního kontrolního období Kjótského protokolu po roce 2012. Půjde zejména o jednání s USA a dalšími významnými producenty skleníkových plynů (např. Ruskem, Brazílií, Čínou a Indií) a o jejich zapojení do mezinárodního systému ochrany klimatu. Předsednictví v tomto naváže na jednání po konferencích smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) na Bali (2007) a v Poznani (2008). Předsednictví bude zastupovat EU při jednání UNFCCC a připravovat společnou pozici EU pro jednání v rámci dalších mezinárodních fór, především pro konferenci v Kodani v prosinci 2009. V souladu se závazky Evropské rady z června 2008 bude na jarní Evropské radě 2009 projednán mechanismus financování boje proti změně klimatu. V průběhu předsednictví bude rovněž zahájeno projednávání Sdělení o adaptacích na změnu klimatu. Předsednictví podporuje zavádění takových adaptačních opatření, která berou na zřetel i další aspekty, jako jsou např. ochrana biologické rozmanitosti a půdy. Zmíněná problematika by se měla stát jedním z témat neformální Rady ministrů pro životní prostředí v červnu 2009.

Ochrana Iidského zdraví a životního prostředí

V rámci ochrany lidského zdraví a životního prostředí zaměří předsednictví pozornost na následující agendu: posun v projednávání návrhu směrnice o průmyslových emisích; dokončení projednání revize návrhu nařízení o látkách poškozujících ozonovou vrstvu; zahájení projednávání návrhu revize směrnice o národních emisních stropech, bude-li tato předložena Komisí; zahájení projednávání návrhů směrnic revidujících oblast nakládání s elektroodpady. Předsednictví bude rovněž diskutovat problematiku nakládání s bioodpady v návaznosti na zveřejněnou Zelenou knihu Komise. České předsednictví bude rovněž koordinovat řadu významných mezinárodních zasedání a aktivit v oblasti ochrany životního prostředí a zdraví a zastupovat na nich EU, např. jednání o snižování výroby a spotřeby rtuti na 25. zasedání Řídící rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v únoru 2009 v Nairobi.

UdržiteIná spotřeba a výroba

S ochranou životního prostředí i změnou klimatu souvisí otázka udržitelné spotřeby a výroby. Předsednictví podpoří ty iniciativy, které si kladou za cíl informovanost občanů členských států EU. Jedná se především o označování organizací uplatňujících environmentální přístupy (revize stávajícího nařízení k programu na zavedení systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí - EMAS) a podporu prosazování systému ekologického označování výrobků. Zde se předsednictví pokusí o dosažení dohody v prvním čtení s Evropským parlamentem. Předsednictví se bude dále věnovat systému předávání informací v rámci EU. K této tématice uspořádá mezinárodní konferenci Towards eEnvironment.

České předsednictví vynaloží maximální úsilí, aby na 17. zasedání Komise OSN pro udržitelný rozvoj v květnu 2009 v New Yorku byla přijata účinná politická rozhodnutí k integrovanému prosazování udržitelného rozvoje v takových důležitých oblastech, jako jsou zemědělství, rozvoj venkova, ochrana půdy, boj s desertifikací a suchem, a to i v souvislosti s krizí na finančních trzích.

Ochrana bioIogické rozmanitosti

S ohledem na vzájemnou provázanost ochrany biologické rozmanitosti se změnou klimatu a ochranou půdy se předsednictví zaměří na balíček Komise k biodiverzitě, především na sdělení o invazních druzích. České předsednictví se zároveň pokusí výrazně pokročit v projednávání návrhu nařízení o zákazu obchodování s výrobky z tuleňů. K ochraně biodiverzity chce předsednictví přispět Konferencí o přírodních a přírodě blízkých oblastech, kterou ve spolupráci s Komisí uspořádá v Praze. Prostřednictvím této konference bude odstartován projekt „Wilderness" zaměřený na podporu diskuse o ochraně primárních, přírodních a přírodě blízkých oblastí. Předsednictví se dále hodlá věnovat projednávání návrhu směrnice o ochraně půdy.

Zaměstnanost a sociáIní poIitika MobiIita pracovníků na trhu práce Evropské unie

Omezení volného pohybu pracovníků představují zásadní překážku rozvoje jednotného vnitřního trhu a brání plnému využití reálného potenciálu členských států i Unie jako celku. Primárním cílem českého předsednictví proto bude vyzdvihnout přínosy úplné liberalizace pohybu pracovníků v rámci EU a usnadnění a zvýšení profesní a geografické mobility pracovních sil na trhu práce pro konkurenceschopnost EU. Předsednictví navrhne v tomto smyslu závěry Rady ke zprávě Komise o dopadu volného pohybu pracovníků v kontextu rozšíření EU. Předsednictví se bude snažit o dokončení práce na modernizaci právní úpravy v oblasti koordinace sociálního zabezpečení migrujících pracovníků. Zároveň se zaměří na opatření, která vedou k potlačení nehlášené práce a k větší informovanosti o možnostech a výhodách mobility v rámci EU, a na výměnu příkladů dobré praxe v oblasti odstraňování dalších, např. jazykových bariér. Na negativní dopady stávajících přechodných opatření na volný pohyb pracovních sil předsednictví upozorní v rámci příprav jarního zasedání Evropské rady 2009.

Zvyšování zaměstnanosti a pružnosti trhu práce pomocí obecných zásad fIexijistoty

Plné využití potenciálu pracovních sil a zpružnění trhu práce EU je jedním z klíčových nástrojů pro zvyšování konkurenceschopnosti EU. Předsednictví se proto zaměří na praktickou implementaci Hlavních směrů pro růst a pracovní místa a obecných zásad flexijistoty a primárně na zvyšování flexibility trhu práce, flexibilní pracovní vztahy a sociální služby dle principu „making work pay", posílení motivace k aktivnímu přístupu při opětovném zapojení na trh práce, zlepšení kvality lidských zdrojů formou výcviku dospělých a další. Zároveň bude klást důraz na prevenci zneužívání sociální ochrany. V tomto kontextu předsednictví připraví závěry Rady ke sdělení Komise Nové dovednosti pro nová pracovní místa a závěry Rady k flexijistotě s důrazem na integrovaný přístup v době ekonomické krize. Předsednictví se pokusí nalézt kompromis v rámci smírčího řízení s Evropským parlamentem ke směrnici o pracovní době. V průběhu diskuse o Lisabonské strategii po roce 2010 se bude věnovat i otázkám modernizace pracovního práva.

HorizontáIní podpora rodiny v rámci unijních poIitik

V rámci evropské diskuse o zvyšování zaměstnanosti a slaďování pracovního, osobního a rodinného života občanů se předsednictví zaměří na problematiku rodičovské péče o děti a její vztah k politice zaměstnanosti, upozorní na význam domácí péče o děti jako plnohodnotné alternativy profesního života, jež si zaslouží respekt i podporu ze strany státu a společnosti, bude klást důraz na respektování autonomie a svobody volby rodin, zohledňování kvalitativního aspektu služeb péče a sociokulturního prostředí a historické zkušenosti členských států. Tato problematika bude náplní předsednické konference a dále neformálního setkání ministrů zodpovědných za rodinnou politiku. Ve světle výše uvedeného proto předsednictví navrhne během neformálního setkání ministrů pro rodinu zahájení diskuse o případné revizi Barcelonských cílů v oblasti služeb péče o předškolní děti. Předsednictví bude pokračovat v projednávání legislativních návrhů Komise směřujících ke sladění pracovního, osobního a rodinného života.

SociáIní sIužby jako nástroj aktivního sociáIního začIeňování nejvíce znevýhodněných osob a jako příIežitost zaměstnání

Předsednictví se zaměří na služby coby nástroj prevence sociálního vyloučení, nástroj aktivního začleňování nejvíce zranitelných osob a současně jako na sféru rostoucích příležitostí pro zaměstnání (s ohledem na demografický vývoj EU) a proces posilování sítí těchto služeb poskytovaných v přirozeném sociálním prostředí. Dostupnost sociálních služeb bude předsednictví akcentovat z hlediska územního, finančního i druhového. V rámci politiky aktivního začleňování předsednictví podpoří kombinaci politik integrace na trh práce, mobility pracovních sil, motivace k hledání práce, podporu adekvátního příjmu a kvalitních, dostupných a účinných sociálních služeb. K prodiskutování problematiky sociálního začleňování předsednictví uspořádá konferenci a navrhne přijetí závěrů Rady. Pozornost bude věnována i otázce zlepšení kvality, dostupnosti a financování dlouhodobé péče, ochraně důstojnosti a práv osob závislých na péči a podpoře aktivního, zdravého a důstojného stárnutí.

VzděIávání, mIádež, sport AktuaIizace strategického rámce evropské spoIupráce ve vzděIávání po roce 2010

Předsednictví se zaměří na jednání o budoucím strategickém rámci evropské spolupráce ve vzdělávání a odborné přípravě po roce 2010, který by měl zásadně přispět k aktivnímu rozvoji lidského potenciálu Evropy. S ohledem na sdělení Komise a v návaznosti na pracovní program Vzdělávání a odborná příprava 2010 by měl nový strategický rámec vytyčit dlouhodobé cíle evropské spolupráce v další dekádě. Úkolem předsednictví bude příprava klíčových sdělení pro jarní zasedání Evropské rady v oblasti vzdělávání, která poskytne mandát pro schválení nového strategického rámce v květnu 2009. Důraz bude zároveň kladen na diskusi o aktuálních tématech (mj. vzdělávání migrantů, podporu mobility) a implementaci společných nástrojů - zejména evropského systému kreditů pro odborné vzdělávání (ECVET) a evropského rámce pro zajištění kvality v odborném vzděláváním (EQARF).

Partnerství mezi sférou vzděIávání a zaměstnavateIi: otevřenost škoI novým výzvám

Jednou z oblastí zájmu předsednictví bude zdůraznění otevřenosti vzdělávacích institucí a významu jejich spolupráce se zaměstnavateli a regiony. Předsednictví považuje za nutné soustředit se na realizaci znalostního trojúhelníku. Interakce obou sfér je rozhodující pro určení a zajištění klíčových kompetencí a dovedností všech jednotlivců, jež jsou určující pro jejich maximální profesní i osobní rozvoj a uplatnitelnost na trhu práce. Předsednictví bude úzce spolupracovat s Komisí na její iniciativě zaměřené na spolupráci univerzit a podnikatelského sektoru. S touto problematikou úzce souvisí předvídání a rozvoj dovedností v Evropě v nadcházejícím období. Předsednictví proto věnuje pozornost iniciativě Komise zaměřené na otázku dovedností z hlediska rozvíjejících se profesí.

Rozvoj vysokoškoIského vzděIávání – kvaIita a otevřenost (BoIoňský proces)

V oblasti rozvoje vysokoškolského vzdělávání se bude české předsednictví věnovat vyhodnocení naplňování priorit Boloňského procesu stanovených pro období 2007 - 2009, přípravě průběžné zprávy o celkovém vývoji za léta 1999-2009 a podkladů pro stanovení vize vysokoškolského vzdělávání po roce 2010. České předsednictví také povede Řídící skupinu Boloňského procesu v době konání konference ministrů v Lovani.

SpoIupráce v obIasti mIádeže

Na základě návrhu Komise, který shrne výsledky spolupráce v oblasti mládeže a navrhne její budoucí rámec po roce 2009, předsednictví vyhodnotí plnění stávajících priorit, jejich význam pro budoucnost, použité metody a dopady současného rámce spolupráce. Zaměří se především na revizi fungování metody otevřené koordinace a naplňování Evropského paktu mládeže. České předsednictví dále přispěje k implementaci doporučení Rady o mobilitě mladých dobrovolníků v rámci Evropy.

Autonomie sportu

Předsednictví podpoří takové formy mezinárodní spolupráce, které respektují principy autonomie a specifičnosti sportu uvedené v prohlášení Evropské rady z Nice o specifické podstatě sportu a jeho společenské funkci v Evropě. Bude pokračovat v dialogu se sportovním hnutím a preferovat dialog se zástupci nevládních sportovních organizací. V návaznosti na Bílou knihu o sportu a s ohledem na Akční plán Pierra de Coubertina se předsednictví zaměří na identifikaci současného stavu, osvědčených postupů a dalších možností podpory dobrovolnické práce v oblasti sportu.

Zdraví UpIatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči

Předsednictví se bude podílet na stanovení celkového rámce pro poskytování přeshraniční zdravotní péče. Toto opatření EU považuje za přínos pro pacienty i zdravotnické systémy, zejména s ohledem na rostoucí mobilitu pacientů. Budoucí systém poskytování přeshraniční péče musí zároveň zohlednit i zajištění kvality a bezpečí zdravotní péče bez ohledu na to, v jakém členském státě je poskytována.

V návaznosti na tuto problematiku a proces reflexe na vysoké úrovni o zdravotnických pracovnících v Evropě se předsednictví bude zabývat také rostoucí mobilitou pracovníků ve zdravotnictví.

KvaIita a bezpečnost dárcovství a transpIantace orgánů

Předsednictví se bude věnovat dostupnosti a bezpečnosti orgánů určených k dárcovství a transplantaci. Součástí nové legislativní iniciativy budou zásady pro stanovení základního rámce kvality a bezpečnosti pro léčebné využití lidských orgánů, vytvoření společného souboru standardů kvality a bezpečnosti pro uchovávání a přepravu orgánů a podávání zpráv ohledně vážných negativních událostí. Předsednictví se bude dále podílet na projednávání Akčního plánu k blízké spolupráci mezi členskými státy.

Vzácná onemocnění

České předsednictví podpoří iniciativu Komise v oblasti vzácných onemocnění, která by měla zlepšit současnou situaci pacientů trpících těmito chorobami a vést ke zvýšení jejich šancí na získání přiměřené péče a dostupných informací.

Bezpečí pacientů a kontroIa nozokomiáIních infekcí s důrazem na antimikrobiáIní rezistenci

Hlavním cílem iniciativy k bezpečí pacientů a kvalitě zdravotnických služeb je podpora členských států při jejich zajišťování v celém rozsahu zdravotnických systémů EU. Zejména se jedná o podporu národních a regionálních systémů při kontinuálním zvyšování kvality zdravotní péče (CQI) a bezpečí pacientů. Předsednictví se bude podílet na přijetí vhodných opatření pro kontrolu infekcí a na stanovení příslušných standardů a preventivních opatření. Jednou z prioritních oblastí bude problematika prevence a kontroly antimikrobiální rezistence a infekcí spojených s poskytováním zdravotní péče ve zdravotnických zařízeních s důrazem na evropské nemocnice. Z ministerské konference v dubnu 2009 by měla vzejít doporučení konkrétních opatření v rámci antibiotických programů v evropských nemocnicích a také vhodných modelů podpory a financování těchto programů ze strany národních vlád a plátců zdravotní péče, zejména pak zdravotních pojišťoven.

Finanční udržiteInost zdravotních systémů

Zásadními faktory ovlivňujícími výdaje na zdravotní péči jsou stárnutí populace, medicínský pokrok a inovace a zvyšující se očekávání a nároky pacientů. Předsednictví se zaměří zejména na definici finanční udržitelnosti a jejího obsahu a na analýzu zdrojů využitelných k financování zdravotních systémů. V kontextu financování dlouhodobé péče je třeba zdůraznit tlak, který je na ni kladen především vlivem rostoucí poptávky po službách dlouhodobé péče související zejména s negativním demografickým trendem a nedostatkem poskytovatelů tohoto typu zdravotní péče. Konference na vysoké úrovni v květnu 2009 by měla poskytnout prostor členským státům ke sdílení zkušeností, předávání informací a osvědčených postupů v oblasti zdravotních systémů a jejich finanční udržitelnosti.

eHeaIth a teIemedicína

Zlepšení spolupráce mezi členskými státy EU a zkvalitnění poskytované zdravotní péče za pomoci telemedicíny a posilování interoperability informačních systémů ve zdravotnictví je dalším z důležitých témat předsednictví. Pozornost bude věnována jednotlivci (v úzké vazbě na občana coby pacienta a na zdravotníky, včetně jejich vzájemných interakcí), společnosti (se zaměřením na školství a vědu a výzkum a jejich význam v oblasti eHealth) a ekonomickým aspektům (v úzké návaznosti na problematiku finanční udržitelnosti). Ve spolupráci s Komisí bude k tématu eHealth uspořádána v únoru 2009 ministerská konference.

Farmaceutický baIíček

Přiměřená regulace farmaceutického trhu může zásadním způsobem přispívat ke kvalitě, bezpečnosti a účinnosti léčiv, což výrazně ovlivňuje zdraví pacientů. Předsednictví je připraveno odpovědně projednávat legislativní návrhy, které jsou součástí farmaceutického balíčku. Návrhy jsou zaměřeny na tři důležitá témata: zlepšení fungování systému farmakovigilance na evropské úrovni; posílení legálního distribučního řetězce léčiv před pronikáním nelegálních přípravků či padělků léčiv; poskytování informací o léčivých přípravcích vázaných na předpis široké veřejnosti. Předsednictví podporuje cíle EU na farmaceutickém trhu, kterými jsou zlepšení a zajištění vysoké kvality a bezpečnosti léčiv za současného udržení nákladové efektivity.

ZeměděIství a ryboIov Budoucnost SpoIečné zeměděIské poIitiky a rozvoje venkova

Předsednictví aktivně naváže na diskusi k budoucnosti Společné zemědělské politiky EU (SZP) po roce 2013. Bude rozvíjet diskusi o hledání takových nástrojů budoucí SZP, které povedou k efektivnějšímu vynakládání finančních prostředků, k posilování konkurenceschopnosti zemědělců a dají základ pro dlouhodobé posilování pozice evropského zemědělství a potravinářství na otevřeném světovém trhu. S tím souvisí i diskuse o budoucnosti přímých plateb a celého prvního pilíře po roce 2013. Výsledkem diskusí by měla být cesta k rovným podmínkám pro všechny členské státy EU, a to nejen pokud jde o výši přímých plateb, ale i o samotný systém jejich vyplácení, který bude respektovat různorodost zemědělství jednotlivých členských států.

PoIitika kvaIity zeměděIských produktů a potravin

S cílem posílit konkurenceschopnost evropské produkce bude předsednictví aktivně podporovat pokračování debaty k revizi politiky kvality zemědělských produktů a potravin EU. Výsledkem této debaty by mělo být zajištění dlouhodobé perspektivy kvalitním zemědělským a potravinářským výrobkům. To se především týká výrobků s registrovaným chráněným zeměpisným označením a označením původu. Důraz bude kladen na efektivní a širokou propagaci, snížení administrativní náročnosti, zkrácení registračních procedur a další klíčové otázky. Za tímto účelem předsednictví uspořádá konferenci na vysoké úrovni a bude rozvíjet diskusi v Radě EU.

Zjednodušování SpoIečné zeměděIské poIitiky

Z pohledu budoucího fungování SZP a snižování administrativní zátěže EU coby významného horizontálního cíle považuje předsednictví za jedno z prioritních témat přehodnocování stávajících předpisů a zlepšování regulatorního prostředí v oblasti zemědělství. Na základě očekávané Zprávy

Komise o naplnění vytyčených cílů v oblasti zjednodušení a lepší regulace zemědělské legislativy hodlá předsednictví iniciovat širokou diskusi. V této souvislosti bude rovněž usilovat o přijetí legislativních textů k prověrce funkčnosti SZP a zahrnutí vína do jednotné organizace trhu.

Rozvoj venkova a vymezení méně příznivých obIastí (LFA)

V kontextu politiky rozvoje venkova plánuje české předsednictví zahájit diskuzi o novém vymezení ostatních znevýhodněných oblastí, a to v souvislosti s předložením sdělení Komise k této problematice. Cílem předsednictví je podnícení konstruktivní debaty, která povede ke stanovení jednotných postupů a metodik pro vymezení těchto oblastí.

SpoIečná rybářská poIitika (SRP)

Za účelem podpory udržitelného a zodpovědného rybolovu bude předsednictví pokračovat v revizi legislativních návrhů, které se týkají technických opatření, rybářských kontrol a dlouhodobých řídících plánů pro vybrané druhy ryb. Předsednictví bude dále pokračovat v prosazování udržitelného rozvoje akvakultury a zasadí se o vydání sdělení Komise k této problematice. V době českého předsednictví se povede debata o budoucí reformě Společné rybářské politiky, především pak k jejím nejdůležitějším bodům zmíněným v Zelené knize Komise. V oblasti vnějších vztahů považuje předsednictví za důležité, aby EU aktivně působila jak v mezinárodních organizacích (OSN, FAO, OECD), tak i v regionálních rybářských organizacích a zasadila se o pokrok při uzavírání některých bilaterálních rybářských dohod (např. s Guineou).

DaIší IegisIativa v obIasti zeměděIství

Předsednictví bude usilovat o pokrok v jednání o návrhu nařízení o poskytování informací spotřebitelům -označování potravin. V dialogu mezi členskými státy a Evropským parlamentem se bude snažit o dosažení společného cíle, kterým je umožnit konečným spotřebitelům informovaný výběr potravin a jejich bezpečné použití.

Předsednictví hodlá dokončit jednání o návrhu nařízení o statistice přípravků na ochranu rostlin. Účelem je vytvoření vyvážených pravidel pro uvádění látek na trh s cílem zajistit jak vysokou úroveň bezpečnosti a ochrany spotřebitele, tak efektivní a jednoduché fungování vnitřního trhu.

Velký význam přikládá předsednictví návrhu nařízení na ochranu zvířat v čase porážky. Cílem předsednictví je zahrnout do návrhu nařízení nutná zlepšení a zjednodušení a vyjasnit příslušná pravidla v dané oblasti. Předsednictví bude zároveň iniciovat debatu k revizi legislativy v oblasti ochrany zvířat používaných pro výzkumné účely.

Předsednictví se v neposlední řadě zaměří na návrh nařízení o implementaci boje proti obchodu s nelegálním dřevem. Zvláštní pozornost bude zároveň věnována problematice řízení obchodu s dřívím v EU. Předsednictví dále podpoří význam role EU v mezinárodním kontextu lesnictví, zejména pak v rámci Fóra OSN o lesích, a Mezinárodní dohody pro tropické dřevo.

KuItura a audiovize KuItura

Kultura je jedním ze základních prvků identity členských států EU. Předsednictví se zaměří na plnění Evropského programu pro kulturu přijatého v listopadu 2007 usnesením Rady a Pracovního plánu pro oblast kultury na období 2008-2010 schváleného Radou v květnu 2008. Bude prosazovat přístup občanské společnosti ke kultuře, zejména prostřednictvím podpory kulturního dědictví, kulturní turistiky, součinnosti s uměleckým vzděláváním a větší mobility v oblasti kultury.

V návaznosti na francouzské předsednictví se české předsednictví soustředí na priority v oblasti digitalizace kulturního obsahu pro další období. V květnu 2009 uspořádá v Praze konferenci věnující se Evropské digitální knihovně, národním strategiím členských států a dalším úspěšným projektům digitalizace v rámci Evropské unie. Rozvoj a vztah kreativity a kultury bude v souladu s Evropským rokem kreativity a inovací 2009 diskutován na ministerské konferenci nazvané Fórum pro kreativní Evropu, která se bude konat v Praze v březnu 2009. Konference se primárně zaměří na kreativní průmysl a ekonomiku, vztah občanské společnosti ke kreativitě a implementaci kulturních strategií. S cílem propagovat a podporovat přístup široké veřejnosti ke kulturnímu dědictví jakožto zdroji základních hodnot EU bude předsednictví podporovat projekt Evropská známka kulturního dědictví. Dále se zaměří na neformální projednávání širokého spektra témat spojených s ochranou kulturních statků. České předsednictví rovněž věnuje zvláštní pozornost problematice uměleckých děl zkonfiskovaných obětem holocaustu.

Audiovize

Jedním z úkolů současnosti je implementace nové směrnice o audiovizuálních mediálních službách. Předsednictví je připraveno pokračovat v aktivitách s cílem zajistit právní stabilitu prostředí nově vznikajících způsobů šíření audiovizuálního obsahu. V březnu 2009 uspořádá předsednictví v Praze konferenci zaměřenou na zvyšování povědomí o otázkách legální nabídky služeb, pirátství a reklamy. Za jeden z významných nástrojů k provádění těchto cílů považuje oblast osvěty.

Vnitřní věci Využívání moderních technoIogií pro bezpečnost a bezpečné využívání moderních technoIogií

Vzájemná provázanost moderního světa a úroveň jeho technologické vyspělosti vyžadují odpovídající nástroje k řešení bezpečnostních otázek. Použití moderních technologií a informačních sítí pro bezpečnost a jejich bezpečné využívání proto bude ústředním tématem předsednictví v této oblasti. V rámci této průřezové problematiky, která se v jisté míře dotýká většiny agend v oblasti justice a vnitra, bude předsednictví neustále hledat rovnováhu mezi bezpečností a svobodou, ochranou lidských práv a soukromí. Moderní technologie budou tématem řady akcí, například neformální Rady pro spravedlnost a vnitro či konference k potírání kybernetických hrozeb.

Mezinárodní ochrana dětí

Potřeba řešit rizika spojená s moderními technologiemi a informačními sítěmi je o to naléhavější, že podstatnou skupinou jejich uživatelů jsou děti a mládež. Předsednictví hodlá podnítit diskusi o různých aspektech ochrany dětí v dnešním světě. V rámci tohoto tématu se zaměří na aktivní policejní spolupráci při pátrání po pohřešovaných dětech, zlepšení využívání Schengenského informačního systému (SIS) při této činnosti a na společný boj proti nelegálnímu obsahu na internetu. České předsednictví bude pokračovat v aktivitách francouzského předsednictví a naváže na závěry Rady týkající se projektu Child Alert. Ochrana dětí bude předmětem neformální Rady v Praze a ministerských konferencí Bezpečnější internet pro děti a Evropa přátelská dětem.

Boj proti drogám

Oblast boje proti užívání drog je tradičním předmětem zájmu členských států EU. V rámci boje proti drogám se pozornost předsednictví zaměří na implementaci Protidrogového akčního plánu EU na období 2009 -2012, otázku výroby a užívání amfetaminů a koordinaci jednotného vystoupení EU v rámci pravidelného zasedání Komise OSN pro narkotika. Součástí tohoto zasedání bude také hodnocení desetiletého období plnění závěrů 20. zvláštního zasedání Valného shromáždění OSN (UNGASS). KompIementární a fIexibiIní migrační poIitika

Předsednictví bude usilovat o takovou migrační politiku EU, v níž se vzájemně doplňuje problematika migrace a azylu s cílem efektivního řízení migračních toků. Základními pilíři působení v této oblasti budou: legální migrace a odstranění přechodných období pro volný pohyb pracovních sil; boj s nelegální migrací (s cílem dokončit jednání o právní úpravě sankcí proti zaměstnavatelům nelegálních migrantů); výstavba společného evropského azylového systému; politika integrace cizinců a podpora jejich socio-ekonomického potenciálu; multikulturní dialog; efektivní spolupráce se třetími zeměmi. Důraz předsednictví bude kladen na východní a jihovýchodní dimenzi dialogu a spolupráci se třetími zeměmi v kontextu Evropské politiky sousedství. V dubnu 2009 uspořádá předsednictví ministerskou konferencí Budování migračních partnerství za účasti členských států EU a států Schengenského prostoru s regiony sousedícími s EU na východě a jihovýchodě.

Ochrana hranic, schengenská spoIupráce a vízová poIitika

Předsednictví se zasadí o rozvoj schengenské spolupráce a všech opatření, která souvisí s bezpečností společného prostoru. Mezi priority patří realizace všech opatření spojených s rozšířením Schengenu o Švýcarsko, za podmínky splnění schengenských standardů na mezinárodních letištích, výrazný posun při přípravě Schengenského informačního systému druhé generace (SIS II), schválení Vízového kodexu a pokrok při diskusi o návrhu právního rámce pro vytvoření agentury pro velkokapacitní IT systémy. V případě vízové politiky se předsednictví zaměří na realizaci Vízového informačního systému (VIS), včetně schválení právního instrumentu pro jeho využívání na zastupitelských úřadech a přístupu ke třetím zemím. Předsednictví bude usilovat o co největší pokrok v rozvoji technické podpory VIS tak, aby mohl být spuštěn do plného provozu v rámci pilotního projektu v červnu 2009. U SIS II bude předsednictví aktivně prosazovat permanentní koordinační mechanismus, otevřený přístup usilující o včasné odstranění všech identifikovaných problémů a celkový zásadní pokrok při přípravě spuštění nového systému. České předsednictví se bude zasazovat o maximálně objektivní přístup při zahájení schengenského hodnocení Bulharska a Rumunska i ověřování dodržování schengenských standardů států Beneluxu, Francie a Německa. Aktuálním tématem bude integrovaný model ochrany vnějších hranic EU a jeho další rozvoj, mj. prostřednictvím využití moderních technologií. Předsednictví bude usilovat o nalezení konsensu a společného přístupu k dalšímu budování vyváženého modelu ochrany hranic.

Boj proti terorismu a organizovanému zIočinu

Zásadním problémem v boji proti terorismu zůstává radikalizace a nábor nových členů teroristických skupin. Pozornost předsednictví bude zaměřena na prohlubování spolupráce s partnery na západním Balkánu. Uskuteční se rovněž prakticky zaměřené setkání se zástupci justice a policie tohoto regionu. Pokračovat bude druhé kolo hodnocení členských států v oblasti připravenosti reagovat na teroristické útoky. Předsednictví bude koordinovat implementaci Akčního plánu k zajištění bezpečnosti výbušnin. Pozornost bude zaměřena na podporu výzkumu s cílem nalézt odpovídající technická řešení. Důležitou výzvou v oblasti boje proti organizovanému zločinu je zamezení obchodování s lidmi. Předsednictví naváže na dosavadní aktivity členských států a Komise při přípravě mechanismů pro sběr dat a analýzu stávající situace v oblasti boje proti obchodu s lidmi, jakož i trendů v prevenci obchodování s lidmi a programů péče o oběti tohoto trestného činu. Předsednictví si uvědomuje potřebu zlepšit evropské schopnosti k potírání kybernetických hrozeb. Zvažováno bude posílení spolupráce ve výzkumu a vývoji a koordinace pozic EU k závadnému obsahu na serverech ve třetích zemích. Dále budou pokračovat i jednání o rámcovém rozhodnutí o používání jmenné evidence cestujících (PNR) pro účely vynucování práva.

PoIicejní a ceIní spoIupráce

Předsednictví se zaměří na mezinárodní ochranu dětí, konkrétně pak na Bezpečný internet pro děti. Tato priorita má přesah do dalších oblastí spolupráce a lze ji vnímat jako součást boje proti informační kriminalitě. V návaznosti na kroky francouzského předsednictví bude české předsednictví pokračovat v tvorbě nové elektronické policejní příručky. Předsednictví dále aktivně podpoří prohlubování mezinárodní spolupráce ve vzdělávání a výcviku policistů. V rámci agentury EU CEPOL bude primárně podporovat dokončení a implementaci společných učebních osnov.

Vnější vztahy

V rámci agendy vnějších vztahů Rady pro spravedlnost a vnitro se předsednictví zaměří na implementaci již běžících iniciativ. Pro úspěch v oblasti justice a vnitra je důležitá spolupráce se třetími státy a mezinárodními organizacemi, kterou bude předsednictví aktivně podporovat. Zaměří se nejen na spolupráci s kandidátskými zeměmi a státy s evropskou perspektivou (západní Balkán, primárně pak Chorvatsko), ale bude také pokračovat v jednání o posilování spolupráce se státy jižního i východního křídla Evropské politiky sousedství. Zvláštní pozornost bude věnována procesu naplňování a hodnocení kritérií dle cestovních map ze strany zemí západního Balkánu s cílem dosáhnout bezvízový režim a vztahům se strategickými partnery EU v oblasti justice a vnitřních věcí, tj. s USA a Ruskou federací.

Nový víceIetý program pro obIast justice a vnitřních věcí

V roce 2009 končí pětileté období Haagského programu. Vzhledem k tomu by měl být přijat nový víceletý program, který by reflektoval současné a budoucí problémy v oblasti justice a vnitřních věcí, novou situaci v Evropské unii po rozšíření na 27 členských států, eventuálně i vstup Lisabonské smlouvy v platnost. Komise plánuje předložit svůj návrh nového víceletého programu v květnu 2009. Předsednictví bude usilovat o aktivní zapojení do přípravy tohoto strategického dokumentu, přičemž bude obsahově vycházet z výsledků práce Future Group.

Justice Justiční spoIupráce v trestních věcech

V trestní oblasti by se české předsednictví chtělo zasadit o přijetí předpisů, které mají přidanou hodnotu a jsou potřebné z hlediska praxe. V tomto směru připravuje předložení vlastní iniciativy k řešení kompetenčních konfliktů v trestním řízení. Cílem návrhu rámcového rozhodnutí bude vytvořit mechanizmus předcházení či řešení kompetenčních konfliktů mezi členskými státy, založený na výměně informací o probíhajících trestních řízeních.

Neméně významným tématem českého předsednictví bude také celkové vyhodnocení 4. kola vzájemných evaluací o praktické aplikaci evropského zatýkacího rozkazu. Předsednictví je připraveno projednat závěrečnou evaluační zprávu, jež má završit několikaletý proces vzájemných evaluací. Dále bude projednáván mandát EU pro jednání s Japonskem za účelem sjednání dohody o právní pomoci ve věcech trestních mezi EU a Japonskem.

V oblasti trestního práva hmotného bude předsednictví pokračovat ve sjednávání směrnice o trestněprávním postihu za znečišťování loděmi, jež má zajistit účinnější ochranu moří před jejich znečištěním námořní dopravou. Za českého předsednictví bude také předložena iniciativa Komise revidující Rámcové rozhodnutí o boji proti pohlavnímu vykořisťování dětí a dětské pornografii a Rámcové rozhodnutí o boji proti obchodování s lidmi. Předsednictví je připraveno aktivně zahájit projednávání obou uvedených návrhů, jejichž cílem je přispět k zajištění vyšších standardů ochrany před touto závažnou kriminalitou. V rámci trestněprávní agendy české předsednictví rovněž připravuje konferenci zaměřenou na ochranu zranitelných obětí a jejich postavení v trestním řízení, která proběhne v polovině března 2009.

Justiční spoIupráce v civiIních věcech

Předsednictví bude pokračovat ve zlepšování justiční spolupráce v civilních věcech za účelem dosažení větší právní jistoty pro občany členských států EU cestující či působící v jiných státech. Pozornosti se dostane zahájení prací na návrhu nařízení pro oblast dědictví a závětí, kterému bude také věnována mezinárodní konference pořádaná v dubnu 2009 ve spolupráci s Akademií evropského práva ERA. Předsednictví zahájí diskusi ke Zprávě o aplikaci nařízení Brusel I a začne rovněž projednávat mechanismus upravující sjednávání a uzavírání dvoustranných dohod se třetími státy v oblasti civilní justice. Předsednictví bude také pokračovat v projednávání Společného referenčního rámce pro smluvní právo, který by měl v budoucnu sloužit jako nezávazná příručka obsahující definice právních pojmů, základní zásady a modelová pravidla smluvního práva. Předsednictví se v rámci agendy obecných otázek bude zabývat připraveností členských států a Společenství přistoupit k některým mezinárodním úmluvám sjednaným v rámci Haagské konference mezinárodního práva soukromého nebo Rady Evropy.

e-Justice

České předsednictví vítá pokrok dosažený při zavádění e-Justice za předcházejících předsednictví. Za zvláště přínosný považuje Akční plán v oblasti evropské e-Justice, který pro realizaci projektů určuje strukturu a rozdělení rolí mezi členské státy a Komisi. České předsednictví bude aktivně podporovat další rozvoj evropského portálu e-Justice, jakožto jednotného přístupového bodu k právu pro občany EU. Předsednictví za tímto účelem formuluje několik dílčích agend, které budou respektovat kontinuitu uskutečněných prací. V rámci dalšího zkvalitňování evropského portálu e-Justice se zaměří především na rozšiřování stávajících pilotních projektů, jako např. projekt integrovaných insolvenčních rejstříků, či zavádění dalších aplikací pro integraci do struktury budoucího evropského portálu (například databáze tlumočníků a překladatelů v členských státech EU). Další profilovou oblastí bude podpora přeshraničního využívání videokonferencí prostřednictvím zřízení aplikace pro rezervaci časových úseků pro konference tohoto druhu. V únoru uspořádá české předsednictví k tématu e-Justice konferenci na ministerské úrovni.

Vnější vztahy Východní partnerství

V souladu s historickými vazbami i aktuálními výzvami bude prioritou předsednictví posilování spolupráce mezi EU a státy východní Evropy a jižního Kavkazu. Klíčovými tématy budou: prohlubování energetického, ekonomického, obchodního a environmentálního partnerství, respekt k základním právům a svobodám, podpora demokratizačních a transformačních procesů, usnadnění mobility a řízení migrace, podpora vzájemných kontaktů na rozličné úrovni a politická a bezpečnostní spolupráce. Základním rysem předsednictví bude diferencovaný a individuální přístup k těmto zemím za využití dostupných nástrojů EU.

Předsednictví plně podporuje prohlubování Evropské politiky sousedství, a proto bude usilovat o razantní zavádění Východního partnerství s cílem dosáhnout rovnováhy mezi jednotlivými geografickými partnerstvími EU. Východní partnerství bude představovat novou ucelenou a posílenou politiku EU východním směrem, jejíž jasná a ambiciózní artikulace je pro EU nezbytná. Nutnost prosazovat regionální spolupráci a posilovat vzájemné vztahy EU s jejími východními sousedy byla ostatně dostatečně prokázána nedávnými událostmi v Gruzii. Předsednictví uspořádá zahajovací summit k Východnímu partnerství na úrovni hlav států členských zemí EU a šesti východoevropských partnerských států (zapojení Běloruska do Východního partnerství a účast na zahajovacím summitu závisí na krocích běloruské vlády).

V rovině bilaterálních vztahů patří mezi hlavní prioritu pokračování v jednání s Ukrajinou o nové, hlubší dohodě o vzájemných vztazích a zahájení jednání o nové dohodě s Moldavskem. Neméně intenzivně se předsednictví hodlá věnovat Gruzii, Ázerbajdžánu a Arménii a pracovat na uzavření nových posílených dohod, prohloubení vztahů a spolupráce v rámci Evropské politiky sousedství a Východního partnerství. Předsednictví bude sledovat vývoj situace na jižním Kavkaze a pokrok při implementaci uzavřených dohod k zajištění bezpečnosti a stability regionu. Zvýšenou pozornost rovněž věnuje procesu urovnání gruzínského konfliktu při zachování principu suverenity a teritoriální integrity Gruzie. Předsednictví také podpoří postupný rozvoj vztahů EU-Bělorusko, zahájení konstruktivního dialogu s ním a bude se věnovat podpoře občanské společnosti v Bělorusku.

Vztahy EU-Rusko

V době českého předsednictví bude pokračovat dialog s Ruskem. Uskuteční se pravidelný summit EU-Rusko, proběhnou zasedání Rady stálého partnerství v různých formacích a v souladu se závěry summitu EURusko v Nice z listopadu 2008 bude předsednictví pokračovat v dalších jednáních o nové dohodě o partnerství a spolupráci s Ruskem. Do nich by se měly promítnout výsledky přezkumu vztahů EU-Rusko. S ohledem na nepřiměřenou reakci Ruska při konfliktu v Gruzii, která potvrdila nezbytnost porozumět jeho vnitřnímu vývoji, zájmům a směřování, se české předsednictví zasadí o spolupráci expertů na ruskou politiku napříč EU. Jejím výsledkem by měla být identifikace společných východisek politiky k Rusku a následně koherentnější přístup EU k němu. Klíčem ke vztahu EURusko je zachování jednoty EU, její schopnost mluvit jedním hlasem. Důležitým tématem ve vztahu k Rusku i zemím zahrnutým do Východního partnerství je zajištění stabilního a předvídatelného zásobování EU energetickými surovinami a energetická bezpečnost. Ta ostatně bude jednou z hlavních priorit českého předsednictví.

TransatIantické vztahy

České předsednictví bude usilovat o další rozvoj transatlantické spolupráce. Její význam umocňují aktuální globální výzvy, ať již bezpečnostní, rozvojové a humanitární, lidsko-právní, ekonomické, energetické či environmentální. Předsednictví bude posilovat vzájemnou spolupráci a pracovat ve prospěch odstraňování přetrvávajících bariér. Zaměří se také na posílení spolupráce EU a USA ve třetích zemích. V rámci transatlantického dialogu si české předsednictví stanovilo následující priority: multilateralismus, mírový proces na Blízkém východě, Afghánistán/Pákistán a vztahy s Ruskem. Příležitostí k debatě celé řady témat i reflexi podoby vzájemných vztahů bude summit EU-USA, kterého se zúčastní nová americká administrativa. Ve vztahu ke Kanadě bude předsednictví klást důraz na posílení hospodářských vztahů, na které by měl být zaměřen i summit EU-Kanada. V rámci SZBP bude předsednictví podporovat účinnou spolupráci mezi EU a NATO, zejména v oblasti budování a rozvoje vojenských schopností, jejich vzájemného doplňování a případného nasazování do mezinárodních operací. Předsednictví se zasadí o to, aby spolupráce obou organizací byla založena na systematické, vzájemně se doplňující spolupráci při rozvoji vojenských i nevojenských schopností.

Rozvoj vztahů se zeměmi Středomoří

V oblasti spolupráce se státy Středomoří naváže české předsednictví na kroky francouzského předsednictví, a to povyšováním vzájemných vztahů v rámci Evropské politiky sousedství na základě principu diferenciace, přednostně se zeměmi, které plní závazky vyjednané s EU v rámci tohoto politického nástroje vnějších vztahů EU. Vzhledem k ukončení platnosti Akčního plánu EU-Izrael v dubnu 2009 se předsednictví zaměří na přípravu nového dokumentu, který by zdůraznil pozici Izraele jakožto partnera EU. Trvalým předmětem zájmu EU zůstane i nadále blízkovýchodní mírový proces, přičemž důraz bude kladen na podporu vyjednávacího procesu v koordinaci se členy Kvartetu, dodržování mezinárodního práva a lidsko-právních norem.

Ostatní regiony

Nelze zapomínat na významné vztahy EU se státy Asie a Pacifiku, Latinské Ameriky a Afriky. Během předsednictví se uskuteční řada jednání s těmito zeměmi, včetně těch na nejvyšší úrovni. Pro zájmy Unie bude zejména významné jednání s nejvyššími představiteli Japonska a Korejské republiky, uskutečnění ministerského zasedání EU-skupina Rio v Praze a ministerská zasedání EU-ASEAN a ASEM.

Evropská bezpečnostní a obranná poIitika (EBOP)

Globální význam EU a její spoluzodpovědnost za řešení klíčových bezpečnostních otázek vyžadují odpovídající schopnosti a nástroje. Předsednictví podpoří rozvoj civilních i vojenských schopností EU tak, aby se každá její angažovanost ve světě vyznačovala odpovídající přidanou hodnotou. Při rozvoji civilních schopností EBOP se předsednictví zaměří na naplňování Civilního rámcového cíle 2010. V oblasti vojenských schopností bude pokračovat v procesu naplňování Rámcového cíle 2010 a uskutečnění a vyhodnocování Plánu rozvoje schopností (CDP). Zvláštní pozornost přitom zaměří na realizaci konkrétních projektů (např. vrtulníky a Evropskou vzdušnou transportní flotilu). V rámci operací EBOP bude předsednictví klást důraz na angažovanost na západním Balkánu, v post-sovětském prostoru či na Blízkém východě. V rovině strategické i v oblasti rozvoje schopností předsednictví podpoří spolupráci mezi EU a NATO a jejich efektivní spolupůsobení v operacích krizového řízení na stejném teritoriu. Vedle toho předsednictví zaměří úsilí na harmonizaci procesů obranného plánování. V rámci vztahů EU - OSN se předsednictví soustředí na provádění společného prohlášení ke spolupráci obou organizací v oblasti předcházení krizí a zvládání konfliktů. Předsednictví bude pokračovat v aktualizaci Evropské bezpečnostní strategie s cílem, aby tato plně reflektovala povahu současných rizik a hrozeb. Podpoří také činnost Evropské obranné agentury, zejména její snahu rozvíjet malé a střední podniky tak, aby nedošlo k utlumení zbrojně výrobní základny na národní a evropské úrovni. Současně bude podporovat procesy, které aktuálně probíhají na půdě EU i OSN a jejichž cílem je nastavení obecně závazných pravidel v oblasti obchodu se zbraněmi. Předsednictví považuje za důležité rozvíjet aktivity EU v rámci odborného vzdělávání, ve kterém se bude orientovat na rozpracování iniciativy směřující k výměnným studijním pobytům mladých důstojníků, inspirované programem Erasmus, a na oblast vyzbrojování.

Boj proti šíření zbraní hromadného ničení

Předsednictví bude vycházet ze Strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení a zaměří se na vzrůstající rizika vývoje, šíření a použití těchto zbraní. Tyto směry budou konkretizovány v Akčním plánu EU proti šíření zbraní hromadného ničení. Předsednictví se zasadí o úspěšný průběh 3. přípravného výboru Hodnotící konference Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Na půdě Mezinárodní agentury pro atomovou energii rozpracuje finanční zapojení EU do projektu Mezinárodní jaderné palivové banky s cílem bránit šíření jaderných materiálů a technologií k nepovoleným uživatelům. Důraz bude rovněž kladen na pokrok v ratifikačním procesu Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. Dále bude předsednictví věnovat pozornost naplňování Haagského kodexu chování proti šíření balistických raket.

Lidská práva a transformační poIitika

S ohledem na vlastní zkušenost s přechodem k demokracii a s vědomím důležitosti transformační pomoci bude předsednictví usilovat o to, aby se politika EU v této oblasti více zakládala na skutečných potřebách daných zemí. Předsednictví se zaměří na zvýšení konzistentnosti a čitelnosti působení EU, konkrétně posílením provázanosti existujících mechanismů a nástrojů EU. Primární pozornosti se dostane podpoře obráncům lidských práv. Cílem předsednictví bude zlepšit spolupráci a partnerství institucí EU s nevládními organizacemi a přispět k zefektivnění relevantních finančních nástrojů EU. Hodnocení obnoveného finančního nástroje pro lidská práva a demokracii (EIDHR) ostatně proběhne právě v roce 2009.

Rozvojová spoIupráce a humanitární pomoc

V rozvojové spolupráci bude předsednictví pokračovat v implementaci závazků a strategií EU, zejména Evropského konsensu o rozvoji a Kodexu chování o komplementaritě a dělbě práce mezi dárci EU. Vedle otázek financování rozvoje, včetně dopadů současné ekonomické krize na rozvojové země, bude předsednictví klást důraz na efektivnost rozvojové spolupráce a posilování dobré správy v rozvojových zemích. Pozornost bude rovněž věnována zajištění udržitelných zdrojů energie v lokálním měřítku v rozvojových zemích. Předsednictví bude dbát na praktickou implementaci Společné strategie EU-Afrika, zároveň však hodlá zdůrazňovat geografickou rovnováhu ve vztazích EU s ostatními regiony. Důraz tedy bude kladen i na region jihovýchodní a východní Evropy v souladu s prioritami předsednictví v oblasti vnějších vztahů. Předsednictví bude pokračovat v úsilí o větší provázání humanitární a rozvojové pomoci, stejně jako o provázání rozvojové politiky s ostatními politikami v rámci EU (obchod, bezpečnost, migrace atd.).

SpoIečná obchodní poIitika Obchodní poIitika

EU se nachází v globálním světě plném vztahů a souvislostí, nikdy nebyla a není osamoceným hráčem na poli obchodní politiky. Vnitřní cíle EU jsou v nejrůznějších oblastech od zaměstnanosti či životní úrovně až po rozvoj či bezpečnost do značné míry navázány na příležitosti evropských ekonomických aktérů uplatnit se za hranicemi samotné EU. České předsednictví si je této skutečnosti vědomo a bude aktivně přispívat k otevírání dalších trhů výrobkům, službám a investicím z EU prostřednictvím posilování vnější dimenze Lisabonské strategie. Volný obchod je jedním z nástrojů řešení současné krize. České předsednictví proto bude podporovat liberalizaci a omezovat protekcionistické tendence.

Mnohostranný obchodní systém

Fórem a zároveň prostředkem k prosazování těchto cílů na mnohostranné úrovni je Světová obchodní organizace (WTO). České předsednictví přikládá velký význam úspěšnému dokončení Rozvojového programu z Dohá (DDA). DDA představuje snahu o dosažení transparentní liberalizace obchodu na mnohostranné úrovni, která přinese dlouhodobé výhody. I přes neúspěch jednání v podobě nesjednání konečné podoby modalit do konce minulého roku se bude předsednictví snažit o co nejrychlejší oživení diskuse a podpoří větší intenzitu jednání v rámci dalších agend WTO, zejména v oblasti služeb a TRIPs. V této souvislosti by české předsednictví zdůraznilo nová témata, o kterých je potřeba diskutovat v dlouhodobém horizontu. Předsednictví podporuje co nejširší působnost mnohostranného obchodního systému. Z tohoto důvodu bude pokračovat v procesu rozšiřování členské základny WTO.

BiIateráIní obchodní vztahy

Jako vhodné doplnění mnohostranných jednání o liberalizaci obchodu bude české předsednictví podporovat a rozvíjet všechna probíhající a plánovaná jednání o dohodách o volném obchodu, posílení obchodních vztahů EU se třetími zeměmi, snažit se o hledání nových obchodních příležitostí pro podnikatelské subjekty z EU a odbourávání překážek na trzích třetích zemí. Zvláštní pozornost věnuje diskusi o budoucím směru společné obchodní politiky ve vztahu k rozvinutým zemím, zejména transatlantickému ekonomickému dialogu s USA a posílení obchodních vztahů s Kanadou. Předsednictví se také zaměří na dojednání dohody o volném obchodu s Korejskou republikou. V rámci Východního partnerství se české předsednictví soustředí na možnosti prohloubení vzájemných obchodně-ekonomických vztahů EU s jednotlivými zeměmi.

Odbourávání obchodních překážek

Otevřenost, nediskriminace a liberalizace obchodních vztahů jsou hlavními aspekty prosazovanými českým předsednictvím v rámci obchodní strategie Globální Evropa (Global Europe). Předsednictví se v maximální možné míře zasadí o respektování a dodržování mezinárodních pravidel obchodu a o postupné zapojování rozvojových zemí do mezinárodního obchodu. Vůči třetím zemím bude české předsednictví usilovat o širokou implementaci revidované Strategie přístupu na trh (Market Access Strategy). Významná bude i podpora partnerství orgánů Komise, ekonomické diplomacie členských států a podnikatelské sféry v procesu efektivního monitorování a účinného odstraňování překážek obchodu, neboť přístup na trh nelze zajišťovat pouze pasivními nástroji, ale je nutné k němu aktivně směřovat.

České předsednictví se zároveň zaměří na debatu o fungování systému ochranných opatření obchodu (Trade Defence Instruments) s cílem jejich modernizace tak, aby plně respektovaly ekonomické zájmy členských států EU.

Významnou součástí vytváření rovných konkurenčních podmínek jsou práva k duševnímu vlastnictví. České předsednictví proto bude podporovat posun ve všech jednáních majících za cíl prosazení jejich větší ochrany a vymahatelnosti. V tomto ohledu české předsednictví považuje za důležité zejména jednání o Vícestranné dohodě proti padělatelství (ACTA).

Zdroj: 20.12.2008    Czech Industry    str. 34  

Žádné komentáře:

 
Výměna odkazů